Medal „Odwaga i Wiarygodność”

Od roku 2014 kapituła nagrody im. Lecha Kaczyńskiego przyznaje medal „Odwaga i Wiarygodność”.
Jest on wręczany osobom aktywnie działającym na rzecz
kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie. Pierwszą osobą
uhonorowaną medalem była prof. Ewa Thompson.

Pozostali odznaczeni medalem: sir Roger Scruton, Irena Lasota i dr. Anca-Maria Cernea,

Bardzo miło nam poinformować, że w roku 2019 decyzją kapituły medalem „Odwaga i Wiarygodność” uhonorowany zostanie Maestro Fabio Biondi.


Warszawa 24.08.2018 r. Studio S1 Polskiego Radia. XIV Miedzynarodowy festiwal muzyczny Chopin i Jego Europa. Pierwsze koncertowe wykonanie Halki Stanislawa Moniuszki we wloskiej wersji jezykowej. Solisci: Rafał Siwek, Monika Ledzion-Porczynska, Robert Gierlach, Tina Gorina, Matheus Pompeu. Dyrygent Fabio Biondi, orkiestra Europa Galante, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej fot. Darek Golik/NIFC

Fabio Biondi w Polskim Radio.

Fabio Biondi to jedna z najwybitniejszych postaci współczesnego świata muzyki. W repertuarze artysty obejmującym trzy stulecia znajdują się zarówno arcydzieła, jak i utwory mniej znane lub wręcz zapomniane. Początkowo współpracował z takimi zespołami, jak Cappella Real, Musica Antiqua Wien, Seminario Musicale, La Chapelle Royale oraz Les Musiciens du Louvre. W 1990 roku założył Europa Galante, jeden z najwybitniejszych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki barokowej, występujący na najważniejszych festiwalach oraz w najznamienitszych salach koncertowych na wszystkich kontynentach. Zespół pięciokrotnie zdobył Diapason d’Or, jak rownież Diapason d’Or de l’Année oraz RTL Prize, otrzymał także nominację do nagrody Grammy (Bajazet Vivaldiego, 2006).W latach 2005–2016 Biondi był dyrektorem artystycznym odpowiadającym za repertuar barokowy Orkiestry Symfonicznej w Stavanger; współpracował też m.in. z orkiestrami: Mozarteum w Salzburgu, Akademii Świętej Cecylii w Rzymie, Mahlerowską Orkiestrą Kameralną, symfoniczną z Chicago oraz kameralnymi z Zurychu i Stuttgartu. W 2015 roku objął stanowisko dyrektora muzycznego orkiestry Palacio de las Artes Reina Sofía w Walencji. Jako uznany kameralista chętnie sięga po repertuar na skrzypce i fortepian oraz klawesyn. Od 2011 roku Fabio Biondi jest wykładowcą Akademii Świętej Cecylii. W roku 2015 wyróżniony został francuskim Orderem Sztuki i Literatury. Gra na skrzypcach Andrei Guarneriego (1686) oraz Carla Ferdinanda Gagliana (1766), należących do jego nauczyciela maestro Salvatora Cicera, które wypożycza dzięki uprzejmości Fundacji im. Cicera w Palermo. Fabio Biondi wraz z Europa Galante trzykrotnie wystąpił na organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, wykonując – po raz pierwszy w Polsce na instrumentach historycznych – opery: Normę (2010) i I Capuleti e i Montecchi Belliniego (2016), Makbeta Verdiego (2017) i Halkę Moniuszki w wersji włoskiej (2018), jak również utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Adama Jarzębskiego. W styczniu tego roku, z okazji Roku Moniuszki, ukazała się nakładem Instytutu Halka, nagrana podczas Festiwalu. Album błyskawicznie stał się międzynarodową sensacją, zyskując znakomite oceny krytyków i m.in. status płyty miesiąca w Japonii i płyty tygodnia w Holandii.