Piotr Bernatowicz

historyk sztuki

Piotr Bernatowicz – doktor historii sztuki, krytyk sztuki, kurator.  Od 2020 roku dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Były dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (w latach 2014-2017).

Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W latach 2006-2013 redaktor naczelny czasopisma o sztuce Arteon.

Autor książki „Picasso za żelazną kurtyną. Recepcja artysty i jego sztuki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1945-1970” (Kraków 2006).

Jest kuratorem wystaw artystów polskich i zagranicznych. Organizował prezentacje m.in. takich artystów, jak Jarosław Kozakiewicz, Rafał Jakubowicz, Kamil Kuskowski, Katarzyna Krakowiak, Jakub Jasiukiewicz, Marek Glinkowski, John Cake i Darren Neave (The Little Artists). Współprowadził projekt „Figuranci” prezentujący młodych polskich malarzy (m.in. Marcin Maciejowski, Adam Adach, Grzegorz Sztwiertnia, Jacek Dłużewski). W latach 2004–2005 kurator autorskiego cyklu wystawienniczego „Zmiana warty” w Galerii Starego Browaru w Poznaniu.

Brał udział w licznych konferencjach i sympozjach naukowych, m.in. na Oxford Brookes University, Ghent University w Belgii, Ben-Gurion University of the Negev w Izraelu, Shanghai University w Chinach, Musée National Picasso w Paryżu. Opublikował wiele tekstów naukowych w prasie polskiej i zagranicznej, a także liczne teksty w katalogach wystaw.

Piotr Bernatowicz brał udział w Kongresie Polska Wielki Projekt w:
2015 roku, panel: Kurator – przyjaciel czy wróg artysty?
2016 roku, panel: Piękno i władza – spór między dyskursem konserwatywnym a lewicowym w kulturze.