Jaka gospodarka po pandemii i wojnie? Kongres PWP w Nowym Sączu – XII Kongres Polska Wielki Projekt

Jaka gospodarka po pandemii i wojnie? Kongres PWP w Nowym Sączu

Jesteśmy już po regionalnym Kongresie Polska Wielki Projekt w Nowym Sączu. Wydarzenie odbyło się w Wyższej Szkole Biznesu przy współorganizacji Giełdy Papierów Wartościowych.

Pierwszy dzień, 9 marca, stał pod znakiem debat. W pierwszej z nich pt. „Bezpieczeństwo i gospodarka w świecie po (?) pandemii i w trakcie agresji Rosji na Ukrainę” prof. Włodzimierz Marciniak, były ambasador RP w Federacji Rosyjskiej zastanawiał się nad przyczynami rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Być może w Rosji wierzono, że wojna z Ukrainą pozwoli przełamać impas w polityce wewnętrznej” – mówił. Udział w niej brali również Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z think tanku Strategie2050 i prof. Tory Bacum z Benedictine College.

W drugiej debacie przedstawiciele GPW, firmy Crido oraz prezes Fakro, Ryszard Florek odpowiadali na pytania wicenaczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”, Marka Tejchmana. „Co zadecyduje o rozwoju polskiej gospodarki w 2022 roku” – brzmiał tytuł debaty.

Cykl zakończył się w tzw. formacie „1 na 1”, gdzie Rafał Świeżak z Crido przeprowadzał wywiad z prezesem Giełdy Papierów Wartościowych, Markiem Dietlem. „Jaką wartość #GPW dała polskiej gospodarce przez 30 lat i jak może dziś wspierać w rozwoju polski biznes?” – tak brzmiał tytuł wystąpienia.

Jednak to nie był koniec wrażeń! Finałem pierwszego dnia wydarzenia był koncert Kwartetu Galicyjskiego w repertuarze małopolskiego folkloru i utworach autorskich.

Podczas drugiego dnia Kongresu przedsiębiorcy mieli okazję do networkingu, spotkania z prezesem GPW Markiem Dietlem i uczestnictwa w warsztatach organizowanych przez spółkę consultingową Crido. Omawiane były tam takie wątki jak unijna Nowa Perspektywa Finansowa 2021-27 czy relacje przedsiębiorca – administracja skarbowa.

***

Od jesieni 2021 aż do końca 2023 roku odbędzie się szesnaście podobnych wydarzeń – po jednym w każdym województwie. We współpracy z lokalnymi partnerami omówione zostaną zagadnienia istotne dla danego regionu. Ideą przedsięwzięcia jest
wsłuchanie się w głos lokalnych społeczności i przedstawienie ich potrzeb ogólnopolskiej publiczności i decydentom politycznym. W tym roku Kongres Polska Wielki Projekt odwiedził już Rybnik, Chełm, Ciechanów i Słupsk. Uczestnicy
wydarzeń będą mogli też zapoznać się z objazdową wystawą dokumentującą historię Kongresu Polska Wielki Projekt.

Polska Wielki Projekt to inicjatywa powstała jedenaście lat temu, której celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej, budowanie więzi społecznych i diagnozowanie kluczowych szans i wyzwań dla rozwoju Polski. Fundacja Polska Wielki Projekt co roku organizuje Kongres pod tym samym tytułem. Tegoroczna, jedenasta edycja miała dwie odsłony – majową, której tematem było Bezpieczeństwo i wrześniową – Polska-Europa-Przemiany. Podczas tych wydarzeń wręczane są Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Medal Odwaga i Wiarygodność. Nagroda przyznawana jest wybitnym polskim artystom łączącym wysokiej klasy dokonania artystyczne z nienaganną postawą moralną, z kolei Medal trafia do zagranicznych autorytetów działających na rzecz dobrego imienia Polski. W tym roku laureatami zostali Ludwika Ogorzelec, artysta rzeźbiarz, i niemiecki socjolog, prof. Gunnar Heinsohn.

Wydarzenie finansowane przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030 (FIO) i Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 (PROO).