Polski naukowiec wynalazł przełomową metodę szybkiego diagnozowania cukrzycy
Polski lekarz i jego zespół dokonali wielkiego przełomu w sposobie diagnozowania cukrzycy. Skomplikowany, wielotygodniowy proces może niedługo potrwać kilka minut.
Artur Rydosz spędził ostatnie osiem lat na opracowywaniu i testowaniu innowacyjnej technologii wykrywania chorób takich jak cukrzyca za pomocą oddechu pacjenta.
Na co dzień pracuje jako profesor w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalizuje się w nanotechnologii i sensorach chemicznych, całkowita liczba prac naukowych napisanych przez 36-latka z Ustrzyk Dolnych to 130.
Posiada 10 patentów na opracowane przez niego metody analizy powietrza. Jest też laureatem kilkunastu prestiżowych nagród i uczestnikiem ponad 10 grantów NCB i NCBiR (w 5 kierownikiem).
Wielokrotnie podkreśla, że osiągnięcia naukowe powinny mieć zastosowanie w praktyce.
Autostrada do diagnozy
Artur Rydosz spędził ostatnie osiem lat na opracowywaniu i testowaniu innowacyjnej technologii wykrywania chorób takich jak cukrzyca za pomocą oddechu pacjenta.
Obecnie, w przypadku podejrzenia cukrzycy, wielu pacjentów otrzymuje od lekarza serię pytań zwanych testem ryzyka i jeśli ich wynik przekroczy pewien poziom, zostaną wysłani na badanie krwi lub otrzymają zalecenie, aby obserwować swój stan zdrowia. Dzięki nowej metodzie, pacjent może zostać poproszony o zwykły wydech, a wynik pozna w mniej niż minutę.
“Szukaliśmy nowych technik nieinwazyjnego monitorowania glukozy. Próbowaliśmy znaleźć biomarkery w ludzkim organizmie, które mogą powiedzieć o jakimś produkcie przemiany materii, stężeniu glukozy i kiedyś mogą zastąpić konwencjonalne glukometry przez nieinwazyjne, nowatorskie urządzenia” – powiedział Rydosz portalowi The First News.
“System oparty jest na półprzewodzących rezystancyjnych czujnikach gazu, więc to, co robimy, to śledzimy niskie stężenie niektórych biomarkerów, które masz w wydychanym oddechu i próbujemy skorelować je z poziomem metabolizmu i glikemii” – dodał.
Choroba cywilizacyjna
Osoby z cukrzycą są dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć niż osoby bez cukrzycy, a w 2019 roku odpowiadały za 4,2 miliona zgonów, co stanowiło 7. największą przyczynę zgonów na świecie.
Cukrzyca typu 1 zwykle zaczyna się w dzieciństwie i jest zwykle spowodowana czynnikami dziedzicznymi, podczas gdy cukrzyca typu 2 zaczyna się później i jest spowodowana zwykle czynnikami związanymi ze stylem życia i cukrzycą ciążową. Istnieje jeszcze dziewięć innych rodzajów cukrzycy, ale dotykają one mniej niż dwa procent chorych.
W tej chwili urządzenie wymaga kalibracji dla każdego indywidualnego użytkownika, ale dr Rydosz i jego zespół w Advance Diagnostic Equipment, pracują nad modelem, w którym kalibracja nie będzie potrzebna i urządzenie mogłoby stać się uniwersalne.
Profesor Rydosz założył kilka lat temu fundację charytatywną “Z cukrzycą na TY”, aby pomóc ludziom, u których ją zdiagnozowano, dostosować się do życia z chorobą, pokazując im zdrowsze nawyki, w tym porady dietetyczne, pisze również książkę o swoich badaniach, która zostanie opublikowana zimą.
Social media