Pogrzeb Maryny Miklaszewskiej

11 br. odeszła od nas Maryna Miklaszewska, od początku związana z Fundacją i Kongresem Polska Wielki Projekt. “Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Maryny Miklaszewskej, naszej koleżanki i przyjaciółki, wybitnej pisarki i dziennikarki, współtwórcy Kongresu Polska Wielki Projekt, członka i sekretarza Kapituły Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Rady Programowej Kongresu.

Maryna była osobą odważną, ciepłą i mądrą. Swoją twórczością oraz swoim zaangażowaniem w sprawy publicznej dobrze zasłużyła się Ojczyźnie. Bez niej Kongres nigdy by nie powstał –  i nigdy już nie będzie taki sam. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci” – tak żegnał ją w imieniu Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt i Kapituły Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego prof. Zdzisław Krasnodębski.

Pogrzeb Maryny Miklaszewskiej odbędzie się 26 maja br. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie o 14:30 (brama IV, kwatera 199-6-2). Zostanie poprzedzony mszą pogrzebową o godz. 13:00 w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pw. Bł. Edwarda Detkensa przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie.

***

Maryna Miklaszewska od początku kariery związana była z Polskim Radiem. Została z niego wyrzucona w stanie wojennym za współpracę z prasą podziemną oraz radiem Solidarność. W latach 80. należała do ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowackiej.

W 1986 r. pod pseudonimem napisała książkę pt. Mikołajek w szkole PRL nawiązującą do francuskiej wersji autorstwa Rene Goscinny’ego i Jeana-Jacquesa Sempe. Była tłumaczką literatury czeskiej, w tym także wierszy i tekstów Karela Kryla, przełożyła m.in. „Grę na serio” Richarda Weinera oraz teksty Vaclava Havla.

Pisała powieści i scenariusze, m.in. jest autorką powieści kryminalnej „Portret pamięciowy” czy scenariusz spektaklu Teatru Telewizji pt. Hrabia. Wraz z siostrą, stworzyła libretto do popularnego na początku lat 90. XX w. musicalu „Metro”. Była również autorką pierwszego i jedynego musicalu poświęconego strajkowi w stoczni gdańskiej pt. „Strajk”.

W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść „Wojtek z armii Andersa”, opowiadającą o słynnym niedźwiedziu Wojtku, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa podczas II wojny światowej– od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii. „Wojtek z armii Andersa” doczekał się dwóch wydań.

4 grudnia 2007 roku została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.