Projekt „Zdrowe życie”. Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków to priorytet
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował 3 czerwca br. projekt „Zdrowe życie”, nad którym patronat objęła Para Prezydencka. To efekt prac, jakie od miesięcy toczyły się na forum prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, by podnieść poziom bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. W uroczystości wzięli udział również dr hab. Beata Kozłowska-Chyła prezes PZU SA oraz Andrzej Jaworski, p.o. prezes PZU Zdrowie.
– Wymiernym wskaźnikiem nowoczesności jest średnia długość życia obywateli – podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji projektu w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał, najlepszym sposobem na podniesienie tej średniej jest profilaktyka.
Jak zaznaczył Prezydent RP, bezpieczeństwo militarne i polityczne – to nie wszystko. – Niezwykle ważnym rodzajem bezpieczeństwa dla nas wszystkich jest bezpieczeństwo zdrowotne – podkreślił, dodając, że nie ma wątpliwości, że gdy chorujemy lub choruje ktoś z bliskich, trudno czuć się bezpiecznie.
Mobilna Strefa Zdrowia, którą Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda otworzyli w Warszawie ruszy w Polskę. W wybrane weekendy 2022 roku Polacy będą mogli przeprowadzić tu bezpłatne specjalistyczne badania i skorzystać z konsultacji lekarskich.
Wicepremier Jacek Sasin wyraził nadzieję, że Mobilna Strefa Zdrowia odwiedzi nie tylko duże miasta.
– Jeśli przez tę akcję uda nam się podnieść poziom świadomości Polaków, że zdrowy tryb życia to jest coś, co możemy zrobić dla siebie i dla naszego kraju, to będziemy mieć wszyscy satysfakcję – zaznaczył Jacek Sasin.
– Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że pierwszy raz sprawy zdrowia mają taką rangę i charakter, że stają się sprawą, która jednoczy wszystkich – zauważył Minister Zdrowia Adam Niedzielski. – Jednoczy autorytet Pary Prezydenckiej, działania rządu, działanie polskiego biznesu i wszystkich nas, którzy pracują w sektorze medycznym i dbamy bezpośrednio o zdrowie Polaków. Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby zdrowie Polaków było wspólną sprawą – dodał.
Mobilna strefa zdrowia
W czerwcu br. Para Prezydencka otworzyła przy Pałacu Prezydenckim Mobilną Strefę Zdrowia – chętni mogą tu skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich. Parę Prezydencką oprowadziła po strefie zdrowia m.in. prezes PZU dr hab. Beata Kozłowska-Chyła. Po inauguracji akcji w Warszawie Mobilna Strefa Zdrowia ruszy w Polskę. Na początek do dziewięciu kolejnych miast, w których w wybrane weekendy 2022 roku Polacy będą mogli przeprowadzić bezpłatne badania i skorzystać z konsultacji lekarskich.
Dyskusje o zdrowiu
Po uroczystej inauguracji projektu „Zdrowe życie” eksperci uczestniczący w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim spotkali się na dyskusjach panelowych, w których wzięli udział przedstawiciele Grupy PZU.
O trendach schorzeń i zagrożeń, prewencji, narzędziach poprawy sytuacji zdrowotnej, roli lekarza pierwszego kontaktu dyskutowano podczas panelu „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Wzięli w niej udział Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, p.o. prezes PZU Zdrowie SA Andrzej Jaworski, Dyrektor Nauki Instytut Matki i Dziecka dr n. med. Tomasz Maciejewski, dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Juszczyk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Jak wypracować nawyki zdrowego stylu życia, na co ma wpływ prawidłowe odżywiane się i aktywność fizyczna mówiono podczas panelu „Jak żyć dłużej”. W tej dyskusji wzięli udział: Prezes PZU Życie Aleksandra Agatowska, Dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego – dziekan CMKP, członek prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Jarosław Pinkas, Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz–Migas oraz dr Michał Sutkowski ze Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych, członek prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.
Social media