1. rocznica śmierci Maryny Miklaszewskiej
W pierwszą rocznicę śmierci wspominamy Marynę Miklaszewską, naszą koleżankę i przyjaciółkę, wybitną pisarkę i dziennikarkę, współtwórcę Kongresu Polska Wielki Projekt, członka i sekretarza Kapituły Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Rady Programowej Kongresu.
Maryna Miklaszewska od początku kariery związana była z Polskim Radiem. Została z niego wyrzucona w stanie wojennym za współpracę z prasą podziemną oraz radiem Solidarność. W latach 80. należała do ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowackiej.
W 1986 r. pod pseudonimem napisała książkę pt. Mikołajek w szkole PRL nawiązującą do francuskiej wersji autorstwa Rene Goscinny’ego i Jeana-Jacquesa Sempe. Była tłumaczką literatury czeskiej, w tym także wierszy i tekstów Karela Kryla, przełożyła m.in. „Grę na serio” Richarda Weinera oraz teksty Vaclava Havla.
Pisała powieści i scenariusze, m.in. jest autorką powieści kryminalnej „Portret pamięciowy” czy scenariusz spektaklu Teatru Telewizji pt. Hrabia. Wraz z siostrą, stworzyła libretto do popularnego na początku lat 90. XX w. musicalu „Metro”. Była również autorką pierwszego i jedynego musicalu poświęconego strajkowi w stoczni gdańskiej pt. „Strajk”.
W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść „Wojtek z armii Andersa”, opowiadającą o słynnym niedźwiedziu Wojtku, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa podczas II wojny światowej– od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii. „Wojtek z armii Andersa” doczekał się dwóch wydań.
4 grudnia 2007 roku została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Social media