Kongres Polska Wielki Projekt – Kultura poza granicami
2 września 2023 r., godzina 12:00, Pesti Vigadó, Makovecz terem, 1051 Budapest, Vigadó tér 2
W sercu Budapesztu w prestiżowej Węgierskiej Akademii Sztuk, 2 września 2023 r. o godzinie 12:00 odbędzie się niezwykła konferencja z udziałem polskich przedstawicieli świata sztuki i literatury, którzy otrzymali Honorową Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Niniejsze spotkanie ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej kultury, historii, literatury i dziedzictwa narodowego Polski, przekazanie treści edukacyjnych o sztuce i literaturze przez wybranych przedstawicieli. Twórcy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, które mogą zainspirować uczestników konferencji. Jednocześnie, wydarzenie będzie stanowić doskonałą okazję do nawiązania nowych więzi między wspaniałymi narodami polskim i węgierskim oraz wymiany unikalnych perspektyw i doświadczeń kulturowych.
Panel Literatura – spotkanie z polskimi twórcami jest idealny dla miłośników literatury, czytelników, a także dla młodych adeptów sztuki słowa, którzy chcą poznać i porozmawiać z wybitnymi postaciami polskiego świata literackiego. Ich dzieła zainspirowały i poruszyły czytelników na całym świecie, a ich głosy wnoszą ważny wkład w kulturę narodową Polski. Podczas dyskusji poruszane będą różnorodne tematy, takie jak współczesne trendy w literaturze, wpływ kultury, historii i społeczeństwa na twórczość. Literatura to medium, które odzwierciedla duszę narodu i bada uniwersalne prawdy ludzkiego doświadczenia.
Podczas panelu Sztuka polska i jej międzynarodowy wpływ artyści będą dyskutować o wpływie polskiej sztuki na rozwój różnych dziedzin artystycznych. Jakie unikalne cechy i tematy charakteryzują twórczość polskich artystów i jakie inspiracje i tradycje kulturowe kształtowały ich dzieła. W trakcie panelu poruszane będą kwestie związane z recepcją polskiej sztuki za granicą, jej obecności na międzynarodowych wystawach, a także jakie wydarzenia i działania przyczyniają się do promocji sztuki na skalę światową; w jaki sposób sztuka wnosi cenny wkład w dialog międzykulturowy, budowanie mostów między różnymi społecznościami i kształtuje globalną tożsamość artystyczną.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp jest bezpłatny.
Łączy nas kultura!
Nagranie z Kongresu w Budapeszcie:
Program:
12:00 Otwarcie Kongresu
Grzegorz Górny – Prezes Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt
12:15-13:45 Panel: Literatura – spotkanie z polskimi twórcami
Udział:
dr Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta; książki w języku węgierskim: “Madame”. Przetłumaczona na język węgierski i jeszcze niewydana nowela: “Toccata C-dur”, Laureat nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2018 r.)
Bronisław Wildstein – pisarz, eseista, publicysta, redaktor audycji w radio i telewizji; “Dolina nicości”, “Lew i komedianci”, “Bunt i afirmacja”, “Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością”, książki w języku węgierskim: „A velünk élő múlt”. Laureat nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2020 r.)
Grzegorz Górny – autor, dziennikarz, publicysta, Prezes Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt, książki w języku węgierskim: „A Tittok Tanui”, „A Magyar Kapcsolat”, „Emberek a Halál Völgyéből”, „Gyikossag es orvostudomany”, „A Titkok Titka”.
Moderator: prof. Lajos Pálfalvi – węgierski historyk literatury i polonista, pedagog i tłumacz
13:45-14:00 Przerwa kawowa
14:00-14:30 Prezentacja fragmentów książek autorów w języku węgierskim
Robert Weil – Teatr Madach Szinhaz
14:30-16:00 Panel: Sztuka polska i jej międzynarodowy wpływ
Udział:
Ludwika Ogorzelec – artystka, rzeźbiarka, realizuje swoje prace site-specific; Laureatka nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2021 r.)
Jerzy Kalina – rzeźbiarz, scenograf i plastyk, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, performer; Laureat nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2013 r.)
Moderator: prof. István Kovács – Instytut Historii Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie, dyplomata, historyk, pisarz, były konsul generalny Węgier w Krakowie
Panel połączony z prezentacją wybranych dzieł artystów
16:00 Poczęstunek
Pragniemy serdecznie podziękować Panu Gáspárowi Keresztesowi za zaangażowanie, nieocenioną pomoc i doskonałą współpracę przy organizacji naszego Kongresu Polska Wielki Projekt – Kultura poza granicami w Budapeszcie.
Organizator:
Partnerzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa
Social media