M. Morawiecki – Prezydent Lech Kaczyński, mawiał, że tradycja i nowoczesność nie muszą się wcale wykluczać, że jest to sprzeczność wymyślona. Myślę, że widać to pięknie w twórczości artystycznej pani Ludwiki Ogorzelec
“W rzeźbach pani Ludwiki Ogorzelec dostrzegam nie tylko ład, harmonię, prawdę i piękno. Dostrzegam pewnego rodzaju polski ład. Ład taki, którego my w Polsce potrzebujemy. Ład narodu, który oddycha pełną piersią, państwa, które samo się potrafi rządzić i doskonalić swoje instytucje dla narodu, dla społeczeństwa, oferować coraz to szersze obszary wolności, poszukiwania piękna, prawdy i dobra. Jako naród potrzebujemy takich dzieł, potrzebujemy też przewodników, potrzebujemy drogowskazów. I za to, że wszyscy Laureaci, łącznie z naszą tegoroczną Laureatką, takie drogowskazy nam stawiają, nam pokazują, chciałem bardzo serdecznie naszej twórczyni i całej kapitule, a także panu prezesowi bardzo gorąco podziękować.” – Mateusz Morawiecki
29 maja 2021 roku podczas I części Kongresu Polska Wielki Projekt pt. XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura laureatką Nagrody im Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego została Ludwika Ogorzelec. Artysta rzeźbiarz, absolwent ASP we Wrocławiu. Od 1985 roku mieszka w Paryżu. Tam tworzyła w pracowni prof. Césara w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts. Od lat, na całym świecie z sukcesem realizuje swoje prace site-specific. W latach 80′ działała w zakonspirowanej Solidarności Walczącej.
Podczas uroczystości wręczenia nagrody po ówczesnym Wicepremierze Jarosławie Kaczyńskim głos zabrał Premier Mateusz Morawiecki, który na wstępie odwołał się do słów patrona nagrody przyznawanej przez Fundację Polska Wielki Projekt “Prezydent Lech Kaczyński, mawiał, że tradycja i nowoczesność nie muszą się wcale wykluczać, że jest to sprzeczność wymyślona. Myślę, że widać to pięknie w twórczości artystycznej pani Ludwiki Ogorzelec. Ta nowoczesność, która z tych różnych form krystalizacji przestrzeni przebija do nas i krzyczy, jednocześnie łączy w sobie linię historii, linię przeszłości i przyszłości, łączy w sobie tę tradycję wielu nauk, wielu dziedzin, a jednocześnie łączy je ze współczesnością i w jakimś sensie sięga także w przyszłość, łączy z kolejnymi pokoleniami”. Następnie były Premier zwrócił uwagę, że unikalność dzieł tworzonych przez Ludwikę Ogorzelec wynika z tego, że w swoich dziełach łączy różne światy, używa różnych materiałów oraz form, dzięki którym wprowadza ład. “To coś absolutnie wyjątkowego na rzeźbiarskim firmamencie, coś, co jako jedna z pierwszych na świecie albo może powiem wprost, pierwsza na świecie zaczęła tworzyć z taką odwagą. To zostało pokazane i podziwiane na wszystkich kontynentach w bardzo wielu państwach od Stanów Zjednoczonych, przez Japonię, Kanadę, Australię, Francję, Włochy, Niemcy, Szwajcarię, Szwecję i wiele, wiele innych. Wreszcie zaczyna być doceniane także w Polsce.”
M. Morawiecki śladem Jarosława Kaczyńskiego również odniósł się do życiorysu Laureatki przypominając, że walkę o Wolną Polskę zaczęła już jako ósmoklasistka sprzeciwiając się akademii szkolnej z okazji pięćdziesiątej rocznicy rewolucji październikowej. “W latach osiemdziesiątych działała w „Solidarności Walczącej”, a następnie w 1985 roku wyjechała jako łączniczka do Francji. Pewnie się nie spodziewała, że kolejne dekady przyjdzie jej żyć na obcej ziemi i być tym łącznikiem pragnienia polskiej wolności z tą rzeczywistością ówczesnego Zachodu”.
Na zakończenie Mateusz Morawiecki ponownie przywołał słowa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że nie można koncentrować się tylko i wyłącznie na walce o polską rację stanu, ponieważ bez zwrócenia uwagi na kulturę nie zbuduje się państwa, społeczeństwa żyjącego “pełną piersią” “W rzeźbach pani Ludwiki Ogorzelec dostrzegam nie tylko ład, harmonię, prawdę i piękno. Dostrzegam pewnego rodzaju polski ład. Ład taki, którego my w Polsce potrzebujemy. Ład narodu, który oddycha pełną piersią, państwa, które samo się potrafi rządzić i doskonalić swoje instytucje dla narodu, dla społeczeństwa, oferować coraz to szersze obszary wolności, poszukiwania piękna, prawdy i dobra. Jako naród potrzebujemy takich dzieł, potrzebujemy też przewodników, potrzebujemy drogowskazów. I za to, że wszyscy Laureaci, łącznie z naszą tegoroczną Laureatką, takie drogowskazy nam stawiają, nam pokazują, chciałem bardzo serdecznie naszej twórczyni i całej kapitule, a także panu prezesowi bardzo gorąco podziękować.”
Zachęcamy do obejrzenia relacji z uroczystości:
Oraz wywiadu z Laureatką:
Social media