P. Matysiak – „Odpowiedzialne państwo powinno stać na straży tego, by jakościowo realizować usługi publiczne”
Przez ostatnich trzydzieści kilka lat wybudowaliśmy nowych linii kolejowych, pewnie z sześćdziesiąt kilometrów. Położyliśmy pewnie kilka tysięcy kilometrów dróg o różnym standardzie. Mamy tu do czynienia z wielkimi dysproporcjami i zaległościami, których zniwelowanie da szansę na sprawiedliwy rozwój. – Paulina Matysiak
27-29 września w Warszawskim domu NOT odbył się XIV Kongres Polska Wielki Projekt. Jednym z tematów podjętych podczas pierwszego dnia wydarzenia była próba odpowiedzi na pytanie o stan polskiej gospodarki. W panelu pt. „Gospodarka: zwój czy rozwój” wzięli udział: Jadwiga Emilewicz, Paulina Matysiak, Leszek Skiba oraz Piotr Trąbiński, dyskusję moderował dr Marek Dietl.
Paulina Matysiak na wstępie została zapytana, o to jak ocenia obecną sytuację gospodarczą w Polsce, czy mamy do czynienia z tytułowym zwojem, czy rozwojem kraju. Pani Poseł oceniła, że obecnie obserwujemy spowolnienie kluczowego obszaru jakim są duże inwestycje, czego przykładem jest Centralny Port Komunikacyjny „Mamy do czynienia z realnymi opóźnieniami w tym projekcie i warto o tym po prostu pamiętać. Nie musiało przecież tak być. Będziemy się pewnie z konsekwencjami mierzyć w przyszłości.” Paulina Matysiak zaznaczyła jednak, że tej sytuacji nie ocenia jako całkowite „zwijanie” się państwa, natomiast w Polsce tkwi za duży potencjał, żeby z niego rezygnować i niezależnie od przynależności partyjnych musimy pilnować, dużych, ambitnych inwestycji, które będą służyły Polsce na lata. „Odpowiedzialne państwo powinno stać na straży tego, by jakościowo realizować usługi publiczne, żeby ich nie pogarszać, rozwijać je, a także dbać o nasze bezpieczeństwo, bo na tym wszyscy zyskujemy. Trzeba położyć nacisk na inwestycje, które oczywiście często są kosztowne, ale możemy pozyskać na nie zewnętrzne czy też prywatne środki, a ich realizacja pociąga za sobą jednocześnie zapewnienie przyszłych wpływów na przykład do budżetu państwa.”
Drugim pytaniem, które otrzymała prelegentka, było to, czy jest zwolenniczką tego, żeby w Polsce wprowadzić tak zwany trójpak unijny, czyli podwyższoną inflację, deficyt budżetowy i dług publiczny. Odpowiedź Pani Poseł była twierdząca, ponieważ Polska potrzebuje dużych projektów. „Na pewno też istotnym elementem jest to, na co też musimy stawiać, poza tymi dużymi projektami, abyśmy zwiększyli nakłady na badania i rozwój. Zazwyczaj środki zainwestowane w ten sposób przez państwo po kilku, kilkunastu latach wracają jako pewne usługi i produkty, a rozwijano je np. na potrzeby wojskowe. Tak jest z bardzo wieloma rzeczami. Państwo nie może zapomnieć o inwestowaniu w rozwój.” Kolejnymi istotnymi obszarami wymagającymi inwestycji państwowych są transport – ponieważ musimy zapewnić wszystkim możliwość równego rozwoju – oraz inwestycje w miastach średnich i powiatowych „Poprawienie ich różnego rodzaju wskaźników przyniesie efekty dla całego kraju. Zresztą mamy na to badania, które dowodzą, że zmniejszenie nierówności społecznych, o których też dzisiaj była mowa, będzie służyło nam wszystkim, każdego dnia.”
W dalszej części panelu Pani Poseł zwróciła uwagę, że jednym z czynników osłabiających polską gospodarkę jest brak ściągania podatków od zagranicznych korporacji, które wypracowują zyski w Polsce, a rozliczają się za granicą. Polską gospodarkę osłabia również brak inwestycji w infrastrukturę kolejową oraz drogową „Przez ostatnich trzydzieści kilka lat wybudowaliśmy nowych linii kolejowych, pewnie z sześćdziesiąt kilometrów. Położyliśmy pewnie kilka tysięcy kilometrów dróg o różnym standardzie. Mamy tu do czynienia z wielkimi dysproporcjami i zaległościami, których zniwelowanie da szansę na sprawiedliwy rozwój. Ubolewam też nad tym, że bardzo często koszty są uspołeczniane, a zyski prywatyzowane.”
Zachęcamy do obejrzenia relacji z panelu „Gospodarka: zwój czy rozwój”
Social media