„Drzwi do wolności” dla Maryny Miklaszewskiej

Nagrodę przyznano podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” odbywającego się w Gdyni.

Maryna Miklaszewska – dziennikarka, bohemistka, pisarka oraz sekretarz kapituły przyznającej nagrody Kongresu Polska Wielki Projekt. Jest autorką pierwszego i jedynego do tej pory musicalu poświęconego strajkowi w stoczni gdańskiej pt. „Strajk”. W stanie wojennym Maryna Miklaszewska została usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. Tłumaczyła wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie związaną ze środowiskiem opozycyjnym, m.in. Vaclava Havla.

“Zastanawiałam się, właściwie co ja tutaj robię pomiędzy tak wybitnymi osobami, które naprawdę walczyły o wolność i przeszły takie koleje losu, jakie przeszły. Ja jako młoda dziennikarka po prostu zostałam wyrzucona z radia, za co obecnie bardzo dziękuję. Po wyrzuceniu zaczęłam się zastanawiać, co mogę robić i zaczęłam robić to co właściwie robię do tej pory. Wśród tych wszystkich komponentów nagrody „Drzwi do wolności”, o których czytałam, są takie wspaniałe słowa jak odwaga, poświęcenie, niezłomne dążenie i walka o wolność. Zastanawiałam się, gdzie ja właściwie się tu mieszczę. I w końcu znalazłam zwrot, który do mnie może najbardziej pasuje – „bohaterowie drugiego planu”. Ja sobie bardzo cenię drugi plan, bardzo lubię to wyrażenie.

Musical „Strajk”, który tutaj został wspomniany, to było moje marzenie o napisaniu o ludziach drugiego planu, o tym tłumie anonimowych stoczniowców z ich perspektywy zrobienia z  nich bohatera zbiorowego tego spektaklu bez udziału tego bohatera, który wtedy był na  pierwszym planie i który trochę zamącił nam postrzeganie rzeczywistości. Przykre jest to, że poza jednym wystawieniem ze świetną muzyką Michała Lorenca do teraz nie doczekaliśmy się tego musicalu. A dla ludzi młodych, o których już  była mowa myślę, że byłby to bardzo ważne i cenne. Nie tracę nadziei, może kiedyś do tego dojdzie. Jeszcze na zakończenie  chce powiedzieć, że ta wspaniała nagroda Drzwi do wolności, ta metafora oparta na słowie drzwi kojarzy mi się z tym, że drzwi teraz bywają otwierane i potem jak już człowiek przez nie przejdzie to tak się powolutku, automatycznie zamykają i dlatego trzeba bardzo pilnować tych drzwi do wolności. ” – zaapelowała Maryna Miklaszewska.