“DUSZA” – film o Zawiszaku Włodzimierzu Dusiewiczu ps. “Dusza” – reż. Alicja Pruszkowska

Film miał niebawem zostać wyświetlony w Domu Trójmorza. Zaplanowaliśmy spotkanie z bohaterem filmu, Włodzimierzem Dusiewiczem, oraz z reżyserem Panią Alicją Pruszkowską, niestety wiadomość o śmierci Druha Włodzimierza Dusiewicza zmieniła rzeczywistość. Prezentujemy Państwu film na naszym kanale Polska Wielki Projekt oraz stronie internetowej jako wspomnienie bohatera minionych wydarzeń.

“(…) Panie Boże, Ojcze nasz,

(……)

O, daj nam zdrowie dusz i ciał,

Swym światłem zgłusz w nas noc,

I daj nam hart tatrzańskich skał,

I twórczą wzbudź w nas moc.”

                    “Modlitwa harcerska”

Ten hart ducha i ciała był niezwykle potrzebny Zawiszakom, czyli najmłodszym Harcerzom Szarych Szeregów. którzy włączyli się do konspiracyjnej walki  z okupantem, gdy w 1939 r. Ojczyzna znalazła się w potrzebie.

 Jeden z nich to niespełna dziewięciolatek. Wielkopolanin, Włodek Dusiewicz, zauroczony “Lwowskimi Orlętami”, poznanymi na przedwojennym obozie zuchowym w Buku. Imponowali Mu wszystkim: umundurowaniem, zachowaniem, piosenkami. Czy zdołał jednak zrealizować swoje chłopięce marzenia, czy sam stał się harcerzem z krwi i kości? Jaką drogę musiał przebyć w traumatycznej rzeczywistości wojennej on, półsierota (Ojciec zginął w wyniku zbrodni katyńskiej), by mimo wypędzenia przez Niemców z domu rodzinnego, pobytu w obozie przejściowym w Łodzi, a potem w internacie Rady Głównej Opiekuńczej w Warszawie nie zagubić się w życiu? Jak został Zawiszakiem, który wciąż wzrastał duchowo i fizycznie, wykonując w młodziutkim wieku rozliczne i odpowiedzialne zadania konspiracyjne? Trzeba było przecież pogodzić je z zajęciami szkolnymi, obowiązkami mieszkańca internatu oraz ministranta w kościele warszawskim. A wszędzie czaiło się niebezpieczeństwo, trwała okupacja. Wreszcie w jakim stopniu wydarzenia wojenne wpłynęły na dojrzałe, bogate, pełne wyzwań późniejsze życie Druha?

Odpowiedzi na postawione wyżej pytania udziela m. in. film pt. DUSZA”, zrealizowany przez Alicję Pruszkowską w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 r.  Niech to będzie forma  pożegnania  Szaroszeregowca, którego nie ma już wśród nas, odszedł bowiem do Niebiańskiej Stanicy na Wieczną Wartę 14 października bieżącego roku. Może jednak młodzi ludzie, zwłaszcza Harcerze, bardzo przez Niego lubiani, odnajdą w prezentowanym dokumencie jakieś wskazania, jakieś myśli, idee pomagające w wyborze właściwej drogi życiowej? Może, zachęceni przykładem Druha, odkryją sens pracy nad własnym charakterem i płynących z niej pożytków?  Tak wypełniłby się testament  duchowy Włodzimierza Dusiewicza “Duszy”, do końca wiernie i ofiarnie pełniącego swoją zawiszacką SŁUŻBĘ wbrew różnym przeciwnościom losu. To właśnie zdobywany w dzieciństwie i wczesnej młodości “hart tatrzańskich skał” dał Mu twórczą moc, niezbędną do podjęcia i realizowania ambitnych zadań z poczuciem bezinteresownej powinności wobec drugiego człowieka i umiłowania Ojczyzny.

Włodku, Zawiszaku, “Duszo”, Scenarzysto i Reżyserze cyklu niezwykle cennych i popularnych filmów o Szarych Szeregach, Redaktorze  Naczelny “Materiałów Historycznych” Stowarzyszenia Szarych Szeregów – żegnamy Cię wymownym hasłem CZUWAJ!, zachowując we wdzięcznej pamięci Twoją wierność Przyrzeczeniu Harcerskiemu, wrażliwość na potrzeby innych, umiłowanie młodzieży, niezwykłe poczucie humoru, ujawniające się nawet w najtrudniejszych sytuacjach, i całe bogactwo Twoich dokonań.

Alicja Pruszkowska

Fot. źródło: https://www.sfp.org.pl/