Gospodarka w dobie wielkich przemian – Kongres Polska Wielki Projekt w Chełmie

29 października w Chełmie odbył się kolejny regionalny Kongres Polska Wielki Projekt. Dwie debaty zostały zwieńczone występem artystycznym w Państwowej Szkole Muzycznej.

„Gospodarka w regionie” – taki tytuł miała pierwsza z debat w której wzięli udział: Jakub Banaszek, prezydent Chełma, Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego oraz Anna Chwesiuk z firmy Success Logistics.

W bardzo szerokiej debacie paneliści mówili o przemianach gospodarczych jakie przyszly wraz z pandemią koronawirusa, o mocnych i słabych stronach lokalnej gospodarki oraz o sposobach na zatrzymanie ludzi w mniejszych ośrodkach tj. właśnie Chełm. Poruszono również temat transformacji energetycznej, w której Chełm już bierze udział, choćby wprowadzając do floty transportu publicznego autobusy na wodór.

W drugiej debacie pt. „Zielona rewitalizacja komunikacji miejskiej” przerodziła się w rozmowę w ogóle o tym, jak zmieni się nasze otoczenie wraz z wdrażaniem w życie założeń gospodarki przyjaznej środowisku. Panelistami byli: Mariusz Chudoba, prezes Chełmskich Linii Autobusowych, Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty, Mariusz Wdowczyk, szef ARP E-Vehicles oraz Mariusz Domeradzki, prezes ARP Operator. Obie debaty prowadził dziennikarz portalu Energetyka24.com, Daniel Czyżewski.

Po części merytorycznej przyszedł czas na część artystyczną – koncert muzyki polskiej XIX i XX wieku i przeboje operetkowe wykonali: wokaliści Natalia Skipor – mezzosopran i Andrzej Gładysz – tenor. Na skrzypcach zagrała Magdalena Maciąg, a na fortepianie Agnieszka Schulz-Brzyska.