J. Price: Gdyby filozofia miała nagle zniknąć, to Roger Scruton mógłby ją nam przywrócić

Polskę z innymi narodami tej części Europy łączy wyczucie tragizmu sytuacji, w której ton nadaje cierpienie. Naród może zgodzić się na cierpienie, jeśli przyświeca mu wspólny cel. Sam fakt cierpienia nie może jednak tworzyć podwalin narodu, choć może stać się budulcem, gdy cierpieniu nada się określone znaczenie. Na pytanie: „Dlaczego cierpimy?” naród odpowie: „My” jesteśmy „tu” na miejscu „wtedy i wciąż jeszcze” we wspólnej historii – Jonathan Price

12 czerwca 2016 roku w Arkadach Kubickiego, podczas VI kongresu Polska Wielki Projekt. Laureatem Medalu “Odwaga i Wiarygodność” został sir Roger Scruton. Przed wręczeniem medalu laudację wprowadzającą wygłosił Jonathan Price

Mawiano, że gdyby za życia świętego Tomasza z Akwinu nastąpił zanik filozofii, on sam mógłby ją odtworzyć. W tym samym tomaszowym duchu mogę powiedzieć, że gdyby filozofia miała nagle zniknąć, to Roger Scruton również mógłby ją nam przywrócić. A gdyby zniknęły auta, nie musielibyśmy się martwić o to, jak dojechać do domu, gdyż Roger Scruton przywróciłby nam sztukę jazdy konnej.” powiedział na wstępie Jonathan Price przechodząc następnie do opisania dorobku Laureata VI Kongresu Polska Wielki Projekt, który składa się z ponad 40 książek, setek artykułów oraz dwóch napisanych oper. “Roger Scruton to ojciec i rolnik, mąż i wiejski gospodarz, nauczyciel i mentor, przyjaciel i miłosierny wróg, angielski patriota i przyjaciel Polaków i Czechów, utrapienie komunistów na całym świecie, tudzież zmora liberałów, globalnych kapitalistów i postępowców. A jednocześnie w tym wszystkim udało mu się zachować pozycję niezachwianej ikony angielskiej perfekcji pogodzonej ze swoim losem.

Drugą część laudacji Jonathan Price poświęcił na przybliżenie swojej znajomości z sir Rogerem Scrutonem, która rozpoczeła się na Oksfordzie. “To był klub młodych akademików, w jakiś sposób skłóconych z panującymi we współczesnym życiu uniwersyteckim modami i trendami. Spotykaliśmy się kilka razy w semestrze, by przy winie analizować jakieś artykuły. To była dla nas edukacja na przekór uniwersytetowi.” Jak sam zauważył te spotkania i dyskusje z prof. Scrutonem całkowicie odmieniły sposób myślenia o filozofii: “To, co wzięło swój początek w zaproszeniu Rogera Scrutona do filozofowania, okazało się darem miłości poprzez prawdę. A to z kolei stało się zrozumieniem poszukującym wiary szukającej zrozumienia.”

Kończąc wątek osobisty Jonathan Price przeszedł do próby analizy położenia Polski. “Polskę z innymi narodami tej części Europy łączy wyczucie tragizmu sytuacji, w której ton nadaje cierpienie. Naród może zgodzić się na cierpienie, jeśli przyświeca mu wspólny cel. Sam fakt cierpienia nie może jednak tworzyć podwalin narodu, choć może stać się budulcem, gdy cierpieniu nada się określone znaczenie. Na pytanie: „Dlaczego cierpimy?” naród odpowie: „My” jesteśmy „tu” na miejscu „wtedy i wciąż jeszcze” we wspólnej historii”.

Ostatnim elementem laudacji było nakreślenie zagrożeń stojących przed Polską, ale również przed całym światem “Stoimy w obliczu niebezpieczeństwa utraty świętej godności osoby. Zdołała się ona obronić przed komunizmem i faszyzmem. Teraz jednak zagrażają jej transhumanizm i transnacjonalizm, a nawet wskrzeszony fideizm katolicki. Ze wszystkich stron słychać słowa starego szatana: „Ich bin der Geistderstatsverneint” („Jestem duchem negacji, sprowadzającym coś do niczego, niszczącym dzieło stworzenia”). W odpowiedzi musimy polegać na tych, z którymi się solidaryzujemy, na narodzie i kraju doń należącym, by dostrzec i odtworzyć ich piękno jako sztukę. Na tym polega spełnienie się świętego życzenia, po raz pierwszy sformułowanego przez Izraelitów: żyć w spokoju w kraju ojców.

Zachęcamy do obejrzenia Laudacji Jonathana Price wygłoszonej podczas trzeciego dnia VI Kongresu Polska Wielki Projekt.