Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany – Zaproszenie

Fundacja Wielki Projekt zaprasza 8 lutego (środa) na godzinę 18:00 do warszawskiego Kina Iluzjon przy ul. Narbutta 50a na spotkanie z Jackiem Dukajem i pokaz filmu FAHRENHEIT 451 w reżyserii FRANÇOIS TRUFFAUT.

Będzie to inauguracyjne spotkanie cyklu Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany.  

Tematem pierwszej odsłony cyklu jest Powrót do pisma obrazkowego – zagrożenie czy szansa?  Punktem wyjścia będzie pokaz filmu FAHRENHEIT 451 François Truffaut z 1966 roku. Po filmie odbędzie się debata z udziałem Jacka Dukaja, prof. Andrzeja Zybertowicza i dr Mateusza Wernera, który poprowadzi dyskusję.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Odbiór wejściówek w kasie kina Iluzjon.

Program

GODZ. 18.00 FAHRENHEIT 451, REŻ. FRANÇOIS TRUFFAUT, 112 MIN, 1966, WLK. BRYTANIA

Jedyny anglojęzyczny film Truffaut jest ekranizacją poetyckiej prozy Raya Bradbury’ego, przejmującą wizją przyszłości – zmechanizowanego i odartego z uczuć świata, w którym prymitywne reakcje jednostki sterowane są poprzez gigantyczny system audiowizualny. W dążeniu do uniformizacji ludzi, norm moralnych i wyeliminowania wszelkich różnic indywidualnych, uznano, że najpoważniejszą przeszkodą i największym wrogiem nowego społeczeństwa są książki, które nie pozwalają człowiekowi na bezmyślną wegetację. Brygady strażaków pieczołowicie wykonują rozkazy niszczenia wszelkiego słowa drukowanego. Jeden z nich, po spotkaniu z przeciwniczką tych działań, Klarysą, dołącza do potajemnego kręgu ludzi pragnących ochronić literaturę.

GODZ. 20.00 DEBATA POWRÓT DO PISMA OBRAZKOWEGO – ZAGROŻENIE CZY SZANSA?

Po pokazie odbędzie się godzinna debata Powrót do pisma obrazkowego – zagrożenie czy szansa? Rozmowę pomiędzy prof. Andrzejem Zybertowiczem, a Jackiem Dukajem poprowadzi dr. Mateusz Werner – filozof kultury, eseista i krytyk filmowy. W trakcie tej wyjątkowej intelektualnej podróży będziemy mogli poznać wpływ rewolucji cyfrowej na życie codzienne oraz środki masowego przekazu. W trakcie debaty postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy ludzkość powraca do pisma obrazkowego oraz jakie zagrożenia i korzyści może nieść za sobą ten fakt.

Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk. Autor publikowanych w Wydawnictwie Literackim m. in. Czarnych oceanówInnych pieśniPerfekcyjnej niedoskonałościLoduWrońcaStarości aksolotla, Imperium chmur oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego Katedry – zgromadzonych m.in. w tomach W kraju niewiernych oraz Król Bólu. Autor eseju-rzeki Po piśmie, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. Tłumacz-reinterpretator Serca ciemności Conrada. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, wielokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, także do nagrody literackiej Nike i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. Na podstawie powieści Starość aksolotla Netflix wyprodukował serial Kierunek: Noc.

O CYKLU

Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany to cykl spotkań odbywających się w kinie Iluzjon, których celem jest pogłębiona analiza wpływu postępu technologicznego, cyfryzacji i digitalizacji życia na strukturę społeczeństwa, procesy demokratyzacji, życie publiczne oraz emocji towarzyszącym sporom politycznym.

Gospodarzem cyklu jest prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, analityk, doradca społeczny i autor książki Cyber kontra real cywilizacja w techno-pigułce. W trakcie serii spotkań ze znamienitymi gośćmi, którzy w swojej pracy pochylają się nad problemami zmian społecznych wynikających z postępującej cyfryzacji i digitalizacji, poprowadzi on publiczność przez meandry zjawisk dotykających wszystkich obszarów naszego życia codziennego.