PKO Bank Polski mecenasem polskiej kultury i dziedzictwa narodowego

Działania wspierające szeroko rozumianą kulturę i sztukę pełnią istotną rolę w społecznej aktywności największego polskiego banku, czyli PKO Banku Polskiego. Od lat promuje on kulturę wysoką, aktywnie współpracując z wieloma instytucjami. Wspiera kluczowe projekty i wydarzenia pozwalające nie tylko poznawać, ale też wyznaczać nowe trendy i zjawiska w polskiej kulturze. Buduje także własną, unikatową kolekcję sztuki. 

Pomoc dla instytucji kultury w całej Polsce

Wspierając wydarzenia kulturalne i otaczając opieką działalność instytucji kultury PKO Bank Polski chce przede wszystkim przyczynić się do zachowania dla przyszłych pokoleń polskiej tradycji i dziedzictwa narodowego. Bo tylko dzięki oparciu w przeszłości kultura może się dalej rozwijać. To nowoczesna i mądra forma mecenatu i wsparcia dla kultury.  

PKO Bank Polski wspiera kilkadziesiąt instytucji kultury w całej Polsce, takich jak filharmonie, muzea, teatry, w tym m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Teatr Muzyczny w Gdyni czy Muzea Narodowe we Wrocławiu i w Krakowie.

 –  W PKO Banku Polskim mecenat kultury i sztuki traktujemy nie tylko jako przywilej, ale również wielką odpowiedzialność. To ważny element naszej społecznej misji. Dzięki zaangażowaniu w wartościowe projekty kulturalne mamy wpływ na kształtowanie gustów i wrażliwości Polaków oraz rozwijamy przyszłe pokolenia miłośników sztuki – podkreśla Dariusz Szwed, Prezes PKO Banku Polskiego.  

Od 11 lat PKO Bank Polski jest Mecenasem Strategicznym Filharmonii Narodowej w Warszawie i wspiera realizacje znakomitych projektów artystycznych w jej wyjątkowym programie kulturalnym. Wśród nich są jesienne koncerty inaugurujące sezon artystyczny z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej, koncerty kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, koncerty symfoniczne Orkiestry i Chóru Żeńskiego Filharmonii Narodowej pod batutą Jonathana Darlingtona czy recitale znamienitych pianistów.

Bank jest również partnerem strategicznym Zamku Królewskiego na Wawelu. Dzięki wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego do zbiorów Zamku Wawelskiego trafił „Portret królewicza Jakuba Sobieskiego” Francoisa de Troya oraz „Łódź Charona” Jana Brueghela Młodszego.

Poprzez Fundację PKO Banku Polskiego wzbogacane są także inne muzealne zbiory i kolekcje o randze narodowej. Fundacja wsparła finansowo zakup „Portretu konnego pazia Gintowta” Bernardo Bellotto zw. Canalettem, który trafił do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. 1 mln zł przekazano na zakup i renowację renesansowego dzieła „Madonna z Dzieciątkiem” Paolo di Dono, które także będzie można oglądać w stołecznym zamku.

270 tys. zł przekazano na przeprowadzenie prac naukowo – badawczych oraz ratunkowych prac konserwatorskich pelplińskiej Biblii Gutenberga oraz udostępnienie jej zwiedzającym.

Kolekcja sztuki PKO Banku Polskiego

Jednocześnie PKO Bank Polski od lat buduje bankową kolekcję sztuki. Znajdują się w niej dzieła zarówno najważniejszych artystów polskiej sztuki współczesnej, jak i prace wyróżniających się młodych twórców. Zadaniem kolekcji jest odzwierciedlenie stanu polskiej sztuki przełomu XX i XXI wieku, a zarazem stworzenie przestrzeni do poznania i promocji młodych artystów.

Kolekcja składa się z dwóch odrębnych zbiorów: „Kolekcji Sztuki XX wieku” oraz „Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie”. Pierwszy z nich powstał w 1998 r. jako zbiór prac wybitnych polskich artystów, którzy niewątpliwie stali się klasykami polskiej sztuki współczesnej. Budowę drugiego ogłoszono w 2019 r. z okazji 100 – lecia PKO Banku Polskiego. Kolekcja była po raz pierwszy prezentowana szerszej publiczności cztery lata temu w Muzeum Narodowym w Warszawie.  

Wśród dzieł znajdujących się w kolekcji PKO Banku Polskiego są m.in. obrazy i rzeźby takich twórców jak Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Stefan Gierowski, Marek Chlanda, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik czy artyści niegdyś związani z Gruppą.

W 2022 r. cześć bankowej kolekcji sztuki została wystawiona na specjalnej bożonarodzeniowej aukcji charytatywnej „Sztuka Pomagania”. Klienci korporacyjni PKO Banku Polskiego wylicytowali 11 obrazów za niemal 350 tys. złotych. Środki te wsparły 48 Domów Samotnej Matki w całej Polsce.

Więcej o kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego  https://www.kolekcjapkobp.pl/