Podsumowanie XIV KONGRESU POLSKA WIELKI PROJEKT
W diametralnie różnych od ubiegłorocznych okolicznościach odbył się XIV Kongres Polska Wielki Projekt pod tytułem „Wyzwanie – Odpowiedź”, który patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Przez trzy dni, 27-29 września, w Warszawskim Domu Technika NOT trwały debaty z udziałem naukowców, publicystów i społeczników. Laureatem Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został poeta Jan Polkowski a Medal „Odwaga i Wiarygodność” otrzymał belgijski historyk, David Engels. Oprócz dobrze znanych Sympatykom Kongresu bohaterów, wśród panelistów znalazło się wiele nowych twarzy. Kongres rozpoczął się od dwóch paneli dotyczących rozwoju aktywności społecznej. Panel „Trzeci sektor – piąta władza” z udziałem m.in. Wojciecha Kaczmarczyka i Jana Śpiewaka traktował o roli organizacji pozarządowych. Ten ostatni grzmiał:
Owsiak to „przemoc miłości”. Jego próby zastępowania państwa miały dewastujący wpływ na ochronę zdrowia.
Następnie w panelu „Archipelag polskości 2024”, który referował do naszego raportu socjologicznego, rozmawiano o szansach rozwoju i kultywowaniu polskości w mniejszych ośrodkach. Następne dyskusje to „Gospodarka: zwój czy rozwój”, gdzie wystąpili m.in. Jadwiga Emilewicz i Leszek Skiba oraz „Wielki mały biznes. Fenomen polskiej przedsiębiorczości”, gdzie zaproszono m.in. Andrzeja Kensboka i dr. Artura Bartoszewicza. Ekonomista i komentator stwierdził, że państwo traktuje przedsiębiorców w coraz bardziej nieprzychylny i drapieżny sposób. Kolejny dzień można z kolei podzielić na bloki: ustrojowy i europejski. Na pierwszy złożyły się debaty „Prawo czy bezprawie” oraz „Przeszłość i przyszłość demokracji”. Wśród znakomitego grona prelegentów znaleźli się Jan Rokita, Marek Jurek, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Ryszard Piotrowski czy Rafał Woś. Profesor Piotrowski w odniesieniu do niedawnych deklaracji Premiera zauważył, że:
Demokracja walcząca nie jest nowym konceptem. Była wykorzystana w rewolucji francuskiej i bolszewickiej – twórcy tej ostatniej byli przekonani, że terror jest potrzebny, by utrzymać nowe państwo.
Następnie odbył się panel partnerski New Direction pt. „Bezbronna Europa” (prof. Tomasz Grzegorz Grosse, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski) oraz „Czy inna Europa jest możliwa”, gdzie razem wystąpili profesorowie Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko.
Prof. Grosse mówił:
Pomysł na politykę obrony UE to co najwyżej policyjne użycie siły w Afryce. Wschodnia flanka NATO nie jest strategicznym wektorem, o którym myśli się w Europie.
Drugi dzień zakończyła ceremonia wręczenia medalu „Odwaga i Wiarygodność”, który otrzymał prof. David Engels, belgijski historyk od lat związany z Polską.
Do dziś płacę wysoką cenę za decyzję o zaangażowaniu się w walkę, do której byłem wyjątkowo źle przygotowany. Ale nie żałuję niczego z tego, co powiedziałem lub napisałem – powiedział Laureat.
Ostatni dzień to dwa panele dotyczące młodych ludzi. Debatę pt. „Co zrobimy z Polską” z udziałem najmłodszych prelegentów w niecodzienny sposób poprowadził prof. Andrzej Zybertowicz. Była mowa o TVP, uczelniach i mieszkaniach, które są poza zasięgiem młodych Polaków. W dyskusji „Ostatnie pokolenie w poszukiwaniu sensu” (prof. Krzysztof Kosela, Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej) dr Roman Solecki diagnozował, że:
Coraz powszechniejsze zaburzenia wśród młodych ludzi są efektem pustki egzystencjalnej.
Prof. Kosela z kolei wskazał, że:
Wbrew deklaracjom nauczycieli, uczniowie nie widzą w nich wsparcia.
Kolejne dwie dyskusje dotyczyły szerzej rozumianej kultury. W panelu „Bezpieczeństwo kulturowe” Robert Kostro podkreślał, że:
Niepodległość to nie kwestia obsesji a realnych interesów.
Z kolei dr Mateusz Werner stwierdził, że:
Obecny rząd zamiast konsolidować wspólnotę i wzmacniać pozytywne symbole zachowuje się ojkofobicznie.
Tematem ostatniej debaty, którą poprowadził Krzysztof Ziemiec były „Media przyszłości. Czy to koniec dziennikarstwa jakie znamy?”. Jacek Karnowski podkreślał, że:
Traktuję pracę dziennikarską jako powinność, w której zajmuję się sprawami Ojczyzny i wspólnoty.
Z kolei prof. Monika Przybysz odwoływała się do tradycyjnych wzorców dziennikarstwa i przestrzegała, że:
W internecie prężnie rozwija się przemysł pogardy.
Tradycyjnie na koniec Kongresu wręczono Nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W tym roku decyzją kapituły, którą przedstawił prof. Zdzisław Krasnodębski, otrzymał ją poeta Jan Polkowski. Nagrodę na ręce Laureata przekazał prof. Piotr Gliński a laudację wygłosił prof. Józef Maria Ruszar. Następnie głos zabrał sam nagrodzony. W błyskotliwym i przejmującym wystąpieniu Jan Polkowski mówił o tożsamości, polskości i Europie. O tym, co oznacza być Polakiem i mężczyzną oraz jak smutny obraz Starego Kontynentu, którego mieszkańcy wyparli się swojej tożsamości, dostrzega obecnie. Jego przemówienie zgromadzona publiczność nagrodziła owacją na stojąco, po czym prezes Grzegorz Górny, dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację, zakończył XIV Kongres Polska Wielki Projekt. Prof. Zdzisław Krasnodębski, przewodniczący Rady Programowej Kongresu zapowiadał:
Wyciągniemy wnioski z ośmiu lat rządzenia i poświęcimy więcej uwagi małym i średnim przedsiębiorstwom. Zapytamy też młodszych kolegów, co oni chcą zrobić z Polską.
Te deklaracje znalazły odzwierciedlenie w programie, doborze zaproszonych gości i przebiegu dyskusji. Kongres Polska Wielki Projekt pokazał, że w nowej politycznej rzeczywistości jest wydarzeniem tym bardziej potrzebnym i żywym.
Obejrzyj transmisje z poszczególnych dni XIV Kongresu PWP:
Dzień 1 – Piątek
Dzień 2 – Sobota
Social media