Polska-Europa-Przemiany. Zakończył się XI Kongres Polska Wielki Projekt

55 panelistów i moderatorów, 13 debat, 3 dni i tysiące uczestników – tak w liczbach wygląda zakończony w niedzielę 11. Kongres Polska Wielki Projekt, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Polska-Europa-Przemiany”.

Odbywające się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP wydarzenie to niezwykła okazja do wymiany zdań, pomysłów, idei, a także docenienia zasług tych, których działalność wnosi realną wartość.

W tym roku laureatem medalu „Odwaga i Wiarygodność” został niemiecki socjolog i ekonomista, Gunnar Heinsohn, człowiek-orkiestra, który promuje polską historię w Niemczech. „Zostaliśmy, jako świat i jako Polska, skonfrontowani z jedną, uniwersalną próbą uzurpacji naukowej, politycznej, socjologicznej o nazwie neoliberalizm. Po 1989 roku bardzo mocno staliśmy się zależni od pewnego spojrzenia na świat. Ta zależność miała też odzwierciedlenie w typie prowadzonej polityki, w modelu gospodarczo-społecznym i naukowym. Dlatego tak bardzo potrzebujemy dziś tych, którzy potrafią, czasem w sposób brawurowy i prowokacyjny, przenikać te modele, które tak naprawdę są zależne mocno od aktualnych poglądów. Takim człowiekiem jest profesor Gunnar Heinsohn” – powiedział premier Mateusz Morawiecki po wręczeniu nagrody. Pierwszą osobą uhonorowaną medalem “Odwaga i Wiarygodność” była prof. Ewa Thompson. Pozostali odznaczeni medalem to: sir Roger Scruton, Irena Lasota, dr Anca-Maria Cernea, Fabio Biondi oraz profesor George Weigel