PWP 2013 – Skowroński, Cejrowski, Staniłko w Poranku Radia Wnet o Kongresie Polska Wielki Projekt

Polska jest projektem przez duże „P” – mówił w rozmowie z Radiem Wnet Jan Filip Staniłko z Instytutu Sobieskiego.

Kongres zajmuje się wszystkimi dziedzinami życia publicznego. W tym roku mamy ideę zająć się industrializacją. Pokażemy ludzi o dużych horyzontach, poważnej odpowiedzialności, których ja nazywam elitą Polski – mówił Staniłko.

I dodał: W nasz projekt wpisuje się z jednej strony alternatywa niechęci czy diagnozy, wysokie niedoskonałości rzeczywistości zastanej a z drugiej strony skumulowany wysiłek wyartykułowania jakiejś wizji tego jaka Polska powinna być. Wbrew pozorom mimo wysiłków wybitnych publicystów okazuje się, że mówienie o Polsce jest rzeczą skomplikowaną, wymagającą wiedzy. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2011 r.

Organizator kongresu mówił także o nagrodzie im. Lecha Kaczyńskiego: Bardzo chcieliśmy rozpocząć rok wcześniej ale z powodu Katastrofy Smoleńskiej było to nie możliwe. Nie udało się zrobić kongresu pod patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego ale przyznajemy teraz nagrody pamięci Lecha Kaczyńskiego. W pierwszej edycji otrzymał ją Wojciech Kilar, w trakcie drugiej edycji dostał Lech Majewski a trzeciego laureata powoli będziemy odsłaniać publiczności. Kongres odbędzie się w trzech miastach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i wystąpi na nim ponad 40 prelegentów. W programie m.in. wykład Zbigniewa Raua o tym jak Polska może w swoim prawicowym świecie ustawić relacje ze społeczeństwem obywatelskim.

12 Kwietnia odbyła się w Krakowie dyskusja o wojnach kulturowych, 20 Kwietnia w Poznaniu trzyczęściowa dyskusja o Polskich miastach i o tożsamości politycznej miasta Poznania. Od 25 do 28 kwietnia w Warszawie będzie się odbywała część Kongresu.

źr. Radio Wnet