Pożegnanie Druha Tadeusza Jarosza “Topacza”, wieloletniego Wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz Komendanta Kręgu “Zamek”
Tadeusz Jarosz. Fot. PAP/R. Pietruszka
“I będziem trwać – kamienie – wzdłuż dróg drogowskazami,
I wieść będziemy młodych
Szarymi Szeregami”…
“Hymn Szarych Szeregów”- słowa i melodia: Tomasz Jaźwiński
Tak z pieśnią na ustach szli Zawiszacy przez Polskę wojenną i powojenną, służąc ofiarnie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim poprzez naukę, walkę i codzienną, rzetelną pracę, a teraz kolejno odchodzą już do Niebiańskiej Stanicy, by pełnić Wieczną Wartę. Niedawno zameldowali się tam Druhowie: Włodzimierz Dusiewicz “Dusza” i Włodzimierz Kalichowicz “Żbik“, zaś dnia 31 października br. dołączył do tego szeregu Dh Komendant, Tadeusz Jarosz “Topacz”, którego część z bogatych ziemskich dokonań utrwala album “W zawiszackiej SŁUŻBIE”, opracowany merytorycznie przez Alicję Pruszkowską, a graficznie przez Zofię Pruszkowską w 2019 r. Publikacja ta powstała w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznanego Autorce na realizację cyklu materiałów edukacyjnych o Zawiszakach. Wydanie wewnętrzne albumu, przeznaczone głównie dla Harcerzy Szarych Szeregów z Kręgu “Zamek”, zawiera fragmenty Ich wypowiedzi zapisane w 1. osobie oraz fotografie ze zbiorów rodzinnych Kombatantów, a także z zasobów Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Harcerstwa, “Stacji Muzeum”, czy wykonane na zamówienie. Szczególne słowa podziękowania należy skierować pod adresem twórcy i Prezesa PepeTV, Piotra Płonki, który bezinteresownie udokumentował obecny wygląd miejsc pobytu Tadeusza Jarosza w niemieckich obozach przymusowej pracy po upadku Powstania Warszawskiego.
Do prezentowanego poniżej albumu pt. “Topacz” została dołączona piosenka “Warszawo ma” w wykonaniu Małgorzaty Markiewicz i Alberta Stensena, nagrana dla potrzeb filmu pod tym samym tytułem, w reżyserii Alicji Pruszkowskiej.
Link do piosenki: https://fb.watch/vX0YjDPMot
Żal żegnać, ale chociaż odszedł Wielki Polak rodem ze Lwowa, związany jednocześnie sercem z bohaterską Warszawą, Harcerz z krwi i kości, będzie nadal trwał jak kamień na drogach naszego codziennego życia, ucząc, zwłaszcza młodych – obecnie i w przyszłości, jak osiągać wewnętrzną dojrzałość, jak nie ulec słabości w godzinach próby i jak realizować piękne ideały służby, braterstwa i przyjaźni, wbrew wszelkim przeciwnościom losu.
Alicja Pruszkowska
(sekretarz Kręgu “Zamek” w latach 2012-2023)
Album “W zawiszackiej Służbie” autorstwa Alicji Pruszkowskiej, fragment “Topacz” strony 1-45.
Zdjęcia:
- prywatne archiwum Tadeusza Jarosza
- zbiory Muzeum Harcerstwa w Warszawie i Archiwum Szarych Szeregów (międzywojenny Lwów, lwowscy harcerze, Harcerska Poczta Polowa, rozkaz “Montera”, herb Lwowa i Warszawy)
- Muzeum Powstania Warszawskiego (wymarsz z miasta po upadku Powstania Warszawskiego)
- Helena Wieliczko, Adrianna Pruszkowska (Lwów z 2018 r.)
- Piotr Płonka (Überruhr, Essen z 2018 r.)
- Stacja Muzeum ( Warszawa z 1945 r.)
- Grzegorz Komosiński (współczesna Warszawa: Centrum, Saska Kępa)
Recenzja autorstwa Dh. Haliny Niemiec, prezentująca całość albumu pt. “W zawiszackiej SŁUŻBIE”, została opublikowana w 113. numerze “Materiałów Historycznych Stowarzyszenia Szarych Szeregów” (Warszawa, 2022).
Wszelkie prawa zastrzeżone
Social media