Profesor Wojciech Roszkowski odznaczony Orderem Orła Białego

Źródło zdjęcia: Krzysztof Sitkowski / KPRP

Dzisiaj, 3 maja 2020 roku, prezydent Andrzej Duda odznaczył profesora Wojciecha Roszkowskiego najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. Serdecznie gratulujemy!

W uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu i upowszechnianiu wiedzy naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną” – stwierdził prezydent, wręczając order.

Zabierając głos, prof. Wojciech Roszkowski powiedział:
Wspólna dla nas jest opinia, że życie jest zadaniem, że tych zadań oczywiście jest w życiu bardzo dużo, my je wybieramy i natrafiamy na nie, w pewnego rodzaju służbie, każde z tych zadań jest inne, bo jesteśmy kim innym, do czego innego powołani. (…) Te wszystkie zadania składają się w mojej opinii, zwłaszcza jeżeli przyjrzymy się (im) w całości, to ja bym to zadanie nazwał Polską”.

Profesora mieliśmy zaszczyt gościć w 2017 r. na Kongresie Polska Wielki Projekt. Wojciech Roszkowski brał udział w panelu pt.: “II wojna światowa – zmienne interpretacje”.

Poniżej prezentujemy życiorys Profesora Wojciecha Roszkowskiego:

Prof. Wojciech Roszkowski – historyk i ekonomista, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki.

Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Pracował w Instytucie Studiów Politycznych PAN (ISP PAN), którego był dyrektorem w latach 1994–2000. Był prorektorem Szkoły Głównej Handlowej.

W 1996 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

W latach 2000–2002 pełnił funkcję Kościuszko Chair of Polish Studies na University of Virginia w Charlottesville. Wykładał również w Collegium Civitas w Warszawie.

W okresie PRL związany z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym. W latach 1997–1998 był członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury, a w latach 1999–2001 członkiem Rady Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Został też członkiem rady Centrum im. Adama Smitha, redaktorem naczelnym „Studiów Politycznych” i przewodniczącym rady Muzeum Historii Polski.

Był członkiem rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i członkiem Collegium Invisibile. W 2005 założył w Warszawie stowarzyszenie Instytut Jagielloński. W 2011 został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 uzyskał mandat europosła. Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.

Wojciech Roszkowski jest autorem wielu publikacji poświęconych historii Polski w XX i XXI wieku:

  • Najnowsza historia Polski 1914–2011
  • Historia Polski 1945–2005,
  • Krótkie wykłady z historii. Gospodarka,
  • Uczniowie czarnoksiężnika. Zło potężne naszymi słabościami,
  • Świat Chrystusa,
  • Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego,
  • Roztrzaskane Lustro. Upadek cywilizacji zachodniej,
  • Orlęta Lwowskie,
  • Kierunek targowica: Polska 2005–2015.

W 2000 – odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2005 – odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2018 – laureat Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego za 2017, przyznawanej przez Towarzystwo Naukowe KUL. W tym samym roku otrzymał tytuł honorowego obywatela m. st. Warszawy.