Sosnowski: Janusz Kapusta jest geniuszem. Stop. Koniec telegramu”
“Janusz Kapusta jest geniuszem. Stop. Koniec telegramu” cytując Lecha Majewskiego, powiedział o laureacie Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Paweł Sosnowski.
3 czerwca 2023 roku, podczas XIII Kongresu Polska Wielki Projekt w Arkadach Kubickiego laureatem Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został dr Janusz Kapusta. Wręczenie Nagrody rozpoczęło się od wprowadzenia do laudacji na cześć laureata wygłoszonej przez ówczesnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego, który mówił między innymi: „Pan Janusz Kapusta jest bardzo ciekawym twórcą, o którym można powiedzieć, że jest człowiekiem renesansu, sięgającym do bardzo wielu dziedzin myśli, ale także sztuki. Łączy je w sobie w sposób absolutnie wyjątkowy, absolutnie unikatowy. Jestem przekonany, że nie tylko poszerza granice naszej wolności i rozumienie współczesnego świata, ale także pomaga nam wszystkim tłumaczyć tę współczesność innym i odnajdować właściwe ścieżki suwerenności, solidarności i wolności”.
Następnie o wygłoszenie laudacji został poproszony Paweł Sosnowski, który swoje wystąpienie zaczął od przypomnienia początków twórczości laureata „Janusz Kapusta bardzo wcześnie zauważył, że taką zręczność posiada, dlatego też zaczął uczyć się w liceum plastycznym w Poznaniu. Tam wkrótce odkrył, że malowanie i rysowanie samo w sobie nie jest złe, sprawia przyjemność, ale nie daje wystarczającej satysfakcji”. Następnie przypomniał, że dalsza droga rozwoju zawodowego dr Janusza Kapusty przebiegała przez studiowanie takich dziedzin jak architektura oraz filozofia. To własne ten ostatni kierunek dopełnił edukację laureata, pozwalając w pełni podążać tropem wyobraźni.
Przywołując dorobek zawodowy Janusza Kapusty, Paweł Sosnowski zwrócił uwagę, że jedynie laureat Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, może się poszczycić ponad 300 rysunkowymi komentarzami zamieszczonymi przez jeden z największych tytułów prasowych, jakim jest gazeta „New York Times”. „Kapusta potrafił na poczekaniu stworzyć nie jeden, a kilka pomysłów, co było niesłychanie przydatne dla żywej i zmiennej tkanki gazety. Można powiedzieć, że był dla niej „pogotowiem ratunkowym”.
Dalsza część wystąpienia została poświęcona największemu odkryciu laureata, czyli figurze geometrycznej K-dron „Dla Janusza Kapusty wyzwaniem stała się kwestia wizualizacji nieskończoności. Pierwszy rysunek powstał jeszcze w Polsce. Zabrał go ze sobą do Ameryki i pewnej styczniowej nocy roku 1985 w pracowni na nowojorskim Brooklynie próbował na podstawie pierwszego szkicu stworzyć przestrzenny model nieskończoności. Nagle dostrzegł nową nieznaną mu dotąd bryłę, która pojawiła się wśród figur, jakie kleił. Dokończył ją i doznał olśnienia, że oto odkrył nowy uniwersalny kształt, za pomocą którego można zbudować cały świat. Pobiegł z tą wspaniałą wiadomością o odkryciu do żony śpiącej w innym pokoju. „Jesteśmy milionerami!” – zakrzyknął. Odpowiedziała z wyrzutem: „I czy to jest powód, żeby mnie budzić?”. Dopiero kilka lat później bryła otrzymała nazwę K-dron”. Paweł Sosnowski przypomniał również, że K-dron został użyty jako logo Polski innowacyjnej, a także wykorzystany przy projektowaniu ekspozycji na największych na świecie międzynarodowych targach w Hanowerze oraz do projektów nagród wręczanych przez ZAiKS, oraz Fundację Polska Wielki Projekt.
Na zakończenie laudator powiedział „Jeżeli kiedyś za wiele lat, w jakiejś poczekalni do wieczności mogliby zasiąść obok siebie Platon, Leonardo, Euklides i Kapusta, to na pewno ich rozmowa byłaby niekończącą się intelektualną ucztą, a każdy z nas pragnąłby być świadkiem tego choć przez chwilę”.
Zachęcamy do obejrzenia transmisji z drugiego dnia XIII Kongresu Polska Wielki Projekt „Suwerenność”:
Oraz do obejrzenia rozmowy z laureatem nagrody dr Januszem Kapustą:
Social media