Spotkanie z red. Bronisławem Wildsteinem i dr. Maciejem Mazurkiem w Domu Trójmorza – 7 lutego 2025 r. o godz. 18:00. Prowadzi prof. Zbigniew Stawrowski

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na spotkanie “Kultura w czasach zamętu”. Spotkanie jest realizowane w ramach Wszechnicy prowadzonej przez Fundację Polska Wielki Projekt.

Co robić, czemu zawierzyć w „czasach zamętu”? Niedawno nakładem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej ukazała się książka pod tytułem „Kultura w czasach zamętu”, będąca zapisem długich rozmów i wnikliwych rozmów o stanie kultury współczesnej, jakie dr Maciej Mazurek, eseista i malarz, przeprowadził z pisarzem Bronisławem Wildsteinem. Z rozmowy tej wyłania się złożona, wielowymiarowa, ale też bardzo ostra diagnoza naszych czasów. Obaj rozmówcy nie szczędzą słów krytycznych współczesności. A gdzie widzą nadzieję? Czy wyłaniają się zarysy nowego ładu? O tym między innymi będzie mowa na spotkaniu z autorami tej książki, które poprowadzi prof. Zbigniew Stawrowski.


Wydarzenie odbędzie się w piątek 7 lutego 2025 r. o godzinie 18.00 w Domu Trójmorza przy ulicy Łowickiej 39A w Warszawie

Wstęp wolny

red. Bronisław Wildstein

Pisarz, eseista, publicysta

Ukończył polonistykę na UJ w Krakowie. W latach siedemdziesiątych działacz opozycji antykomunistycznej. Współzałożyciel Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie (1977). Współtwórca i autor prasy podziemnej m.in „Indeksu“ i „Sygnału“. W roku 1980 uczestniczył w zakładaniu Solidarności i NZS-u w Krakowie. Redagował biuletyn NZS-u. Stan wojenny zastał go na Zachodzie. Współzałożyciel i w latach 1982-87  red. nacz. wydawanego w Paryżu miesięcznika “Kontakt”. Publikował w prasie emigracyjnej i podziemnej. Paryski korespondent RWE: 1987-90. Debiutuje w 1989 roku powieścią “Jak woda”, za którą otrzymuje najbardziej wówczas prestiżową literacką nagrodę Kościelskich Z początkiem roku 90 wraca do Polski i zostaje dyrektorem Radia Kraków. W 1993 przenosi się do Warszawy i podejmuje pracę jako  sek. red. “Życia Warszawy”. W 1996 roku, po zmianach właścicielskich w tej gazecie wraz z grupą dziennikarzy tworzy dziennik „Życie“, w którym przez rok pełni funkcję wicenaczelnego. Po usunięciu go z tej gazety w 1997 roku pisuje do wielu pism i magazynów. W 2000 roku zostaje publicystą „Rzeczpospolitej“. Zwolniony z początkiem 2005 roku z powodu  wyniesienia z IPN tzw. „listy Wildsteina“ (jawny spis katalogowy ponad 160 tys. nazwisk funkcjonariuszy i tajnych współpracowników służb PRL oraz osób wytypowanych do współpracy) zostaje zatrudniony jako publicysta w tygodniku “Wprost”. W 2006 nominowany na stanowisko prezesa TVP i zwolniony po 9 miesiącach. Wraca jako publicysta do “Rzeczpospolitej”. Był publicystą tygodnika „Uważam Rze“. Odchodzi po zamianach właścicielskich, wcześniej z tego samego powodu rezygnuje z pracy w „Rzeczpospolitej“. Współzałożyciel i twórca telewizji „Republika“, gdzie pełnił funkcję redaktora naczelnego, a także prezesa. 

Był publicystą tygodnika „Do Rzeczy“. Publikował w wielu periodykach. Prowadził audycje w radio i telewizji. Obecnie publikuje w tygodniku „W sieci“ i jest gospodarzem programu w TVP. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego. Otrzymał także najwyższe odznaczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich „Laur SDP” oraz nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

dr Maciej Mazurek

Publicysta, krytyk sztuki, krytyk literacki, malarz, poeta


Ukończył polonistykę i historię na UAM. Wykładał historię kultury i estetyki na ASP i w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W latach 2006-2011 pracował w TVP Kultura. Autor i wydawca programu publicystycznego „Lustra” w TVP3 Poznań. Redaktor naczelny kwartalnika „Arttak-Sztuki Piękne”
W 2017 roku za tomik poezji Nadchodzi burza został nominowany do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego.

W 2023 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

prof. Zbigniew Stawrowski

Filozof polityki

Profesor w Instytucie Politologii UKSW. Ukończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, gdzie w 1980 r. był współzałożycielem NZS. Następnie studiował filozofię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie w 1993 obronił doktorat pod kierunkiem ks. Józefa Tischnera. Habilitację uzyskał w 2006 r. na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie uzyskał tytuł profesora nauk społecznych.

W latach 1994-2000 zastępca dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN. Współzałożyciel Collegium Civitas. Współzałożyciel i dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

Działania edukacyjne w ramach Wszechnicy Fundacji Polska Wielki Projekt

Relacja z wydarzenia: