Zapraszamy w piątek 9 sierpnia 2024 r. o godzinie 18.00 do Domu Trójmorza w 16-tą rocznicę wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej na specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Casus belli. Po co komu ta wojna?” oraz rozmowę z twórcami

Piątek 09.08.2024 r. o godz. 18:00 – Dom Trójmorza ul. Łowicka 39 A – wstęp wolny

Po prezentacji filmu rozmowa z twórcami dokumentu.

Fundacja Polska Wielki Projekt pragnie zaprezentować Państwu pokaz filmu dokumentalnego „Casus belli. Po co komu ta wojna?” w reżyserii Macieja Maciejowskiego i Michała Orzechowskiego, który opowiada o mechanizmach rosyjskiej agresji na przykładzie ataku na Gruzję w 2008 i na Ukrainę od 2014 roku.
Dokument zawiera m.in. unikalne i dotychczas niepublikowane zdjęcia z walk i okresu rosyjskiej okupacji Gruzji 2008 r. Autorzy byli też z kamerą w Odessie dokumentując zniszczenia z pierwszego dnia rosyjskiego ostrzału miasta. W ramach filmu zrealizowano ostatni wywiad z byłym prezydentem Gruzji Michaeilem Saakaszwilim przed jego powrotem do kraju i aresztowaniem. Saakaszwili pozostaje przez obecne władze Gruzji więziony w szpitalu pod ścisłym nadzorem policji.
W filmie wzięli także udział m. in. Mamuka Mamulaszwili – twórca Legionu Gruzińskiego, gen. Roman Polko, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, red. Tomasz Sakiewicz, polska lekarka z Gori Tatiana Kurczewska oraz wiele innych postaci i komentatorów z Polski, Gruzji i Ukrainy.
Realizacja filmu rozpoczęła się w 2020 roku. Podczas zdjęć na terenie Gruzji ekipa filmowa zachorowała na Covid19. W 2021 i 2022 roku udało się zrealizować zdjęcia w Polsce i na Ukrainie. W międzyczasie nastąpiła kolejna fala rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie przewidywana przez twórców filmu. Zamiast przestrogi, film „Casus belli. Po co komu ta wojna?” stał się gorzkim wyrzutem sumienia wobec krajów „starej Unii Europejskiej” ugłaskujących reżim Putina i przez lata robiących z nim lukratywne interesy. Film „Casus belli. Po co komu ta wojna?” demaskuje agresywną politykę prowadzoną od lat konsekwentnie przez Rosję przy milczącej akceptacji Zachodu. Ważnym elementem filmu jest ustalenie w wyniku dziennikarskiego śledztwa autorów, że wojna w Gruzji rozpoczęła się wcześniej, niż powszechnie przyjęło się uważać, a więc przed 8 sierpnia 2008 r. a Rosja była agresorem. Wyjaśniono też przyczyny i przebieg słynnego incydentu z ostrzelaniem kolumny z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim przez rosyjski posterunek na terytorium Gruzji 23 listopada 2008 r.
Wśród walorów artystycznych „Casus belli. Po co komu ta wojna?” warto wymienić przepiękny utwór „Szisznani” w wykonaniu chóru żeńskiego z Gori znanego z występów z Katie Melua oraz malarstwo Michała Boguckiego.
„Casus belli. Po co komu ta wojna?” wyświetlany był już m.in. w Sejmie RP w Instytucie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, na pokazie dla młodzieży w warszawskiej dzielnicy Ochota, a także w TVP Dokument oraz na festiwalach: na International Art Film Festival w Batumi – Gruzja i na Festiwalu NNW w Gdyni w konkursie w kategorii „Dokument międzynarodowy”.
Film trwa 55 minut i dostępny jest w polskiej, angielskiej i gruzińskiej wersji językowej.

12 sierpnia 2008 r. do Tbilisi przybyła delegacja przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej, prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy wzięli udział w manifestacji, w której uczestniczyło blisko 150 tysięcy Gruzinów. To właśnie tam wypowiedział słynne słowa prezydent Polski Lech Kaczyński: „Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”