90. rocznica urodzin Jana Olszewskiego

20 sierpnia 2020, o godz. 15.00, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otwarta zostanie wystawa „Spojrzeć ludziom prosto w oczy… W 90. rocznicę urodzin Jana Olszewskiego”. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. 

Premier Jan Olszewski był członkiem Kapituły Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przyznawanej podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.

Wystawa „Spojrzeć ludziom prosto w oczy… W 90. rocznicę urodzin Jana Olszewskiego” przybliża postać Jana Olszewskiego – harcerza Szarych Szeregów, obrońcy politycznego w PRL i polityka, któremu przyszło stanąć na czele pierwszego po drugiej wojnie światowej polskiego rządu powołanego przez sejm pochodzący z wolnych wyborów.

Plansze przedstawiają poszczególne etapy życia Jana Olszewskiego: od narodzin w rodzinie kolejarskiej, związanej od pokoleń z tradycją Niepodległości, do ostatnich słów wypowiedzianych przezeń przed śmiercią: „Ja nie mam w obowiązku poddać się”.

Narracja toczy się dwutorowo. Autorzy – dr Justyna Błażejowska i Artur Kłus – podają najistotniejsze fakty z biografii Jana Olszewskiego, uzupełnione o jego własne wypowiedzi. Dzięki temu dowiadujemy się, w jaki sposób postrzegał świat i czym kierował się, dokonując życiowych wyborów… Jednocześnie otrzymujemy płynące z przeszłości szczególne przesłanie, ponieważ zawsze „historia ma dalszy ciąg”. Treść uzupełniają skany dokumentów oraz zdjęcia, w znacznej części pochodzące z prywatnego archiwum bohatera i publikowane po raz pierwszy.

Wystawa przygotowana została przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną wystawę mogą obejrzeć jedynie oficjalni goście KPRM.