Taras
Kompaniczenko

Тaras Kоmpaniczenkо urodził się w 1969 r. w Kijowie. Jest ukraińskim artystą nagraniowym, kobzarzem, bandurzystą, lutnistą, lirnikiem, kompozytorem i autorem tekstów. Jest aktywnym członkiem „Kobzarski cech”, a także zespołów muzyki dawnej “Chorea Kozacka” i “Sarmatica”. Zajmuje się rekonstrukcją muzyki dawnej Rusi – Ukrainy od czasów późnego średniowiecza przez renesans i barok. Inspiracje czerpie z rękopisów i starodruków, a swoje koncerty nazywa muzyczną wędrówką po ziemiach przodków.Był aktywnym uczestnikiem pomarańczowej rewolucji, która miała miejsce na Ukrainie od listopada 2004 do stycznia 2005, a także Euromajdanu 2013-2014. Jest laureatem nagrody imienia Wasyla Stusa.

Początkowo wykształcony jako malarz i historyk sztuki, porzucił ten zawód na rzecz muzyki. W związku z rozpoczęciem przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, chwycił za broń i wstąpił do wojska.

Niemal prosto z frontu przyjechał do Warszawy, aby przyjąć Medal Odwaga i Wiarygodność, wystąpić przed publicznością oraz wziąć udział w debatach XII Kongresu Polska Wielki Projekt.