Wojciech
Kilar
Wybitny polski kompozytor Wojciech Kilar jest pierwszym laureatem Honorowej Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oficjalnego odznaczenia Kongresu Polska – Wielki Projekt.
Honorowa Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego to oficjalna nagroda ustanowiona w 2011 r., przez organizatorów Kongresu Polska – Wielki Projekt. Będzie ona przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju.
Nagrodę symbolizuje statuetka pt. „Lśnienie” autorstwa wybitnej rzeźbiarki, przedstawicielki nurtu sztuki ziemi, pani Teresy Murak. Wykonana z brązu rzeźba nawiązuje do rombu płomiennego, figury występującej we wczesnym chrześcijaństwie. Statuetka jest, co podkreśla jej autorka, próbą uchwycenia przemiany materii w energię duchową.
Kapitułę Honorowej Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego tworzą:
Pan Andrzej Gwiazda – założyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Uczestnik strajku w sierpniu 1980 w Stoczni Gdańskiej, współtwórca NSZZ “Solidarność”. Wybrany przez Senat w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, odwołany z niego w roku 2010. W tym samym roku zrezygnował z członkostwa w Kapitule Orderu Orła Białego.
Pan Janusz Krasiński – prozaik, dramatopisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych i adaptacji teatralnych. Podczas II wojny światowej członek Szarych Szeregów. Więzień Auschwitz-Birkenau i Dachau. Aresztowany pod zarzutem rzekomego szpiegostwa na rzecz wywiadu USA i skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 15 lat więzienia, przebywał w latach 1947-1956 w więzieniach na Mokotowie, Wronkach i Rawiczu. W swojej twórczości podejmuje tematy dotyczące historii najnowszej, opowiada o życiu jednostek i społeczeństwa w trybach systemów totalitarnych. Prezes honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Pan Zdzisław Krasnodębski (przewodniczący Kapituły) – socjolog, filozof i myśliciel społeczny, doktor habilitowany. Wykładowca socjologii teoretycznej i filozofii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, profesor Uniwersytetu w Bremie i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Pani Zuzanna Kurtyka – lekarz pulmonolog. Żona św. Pamięci Janusza Kurtyki, prezesa IPN. Inicjatorka powstania Fundacji imienia Janusza Kurtyki.
Pan Bogusław Nizieński – prawnik, sędzia Sądu Najwyższego, w latach 1998-2005 Rzecznik Interesu Publicznego. Odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, odszedł z Kapituły w 2010 roku.
Pan premier Jan Olszewski (zm. 2018 r.) – adwokat, działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL. Poseł na Sejm I, III i IV kadencji, premier Polski w latach 1991–1992. Przewodniczący Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski. Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych, odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, odszedł z Kapituły Orderu w roku 2010.
Pani Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrygent i kompozytor. Autorka muzyki do spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, minister kultury i sztuki w rządzie Jerzego Buzka. Od 2000 roku dyrektor naczelny i programowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Pierwszym laureatem Honorowej Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego został polski pianista, dyrygent, kompozytor muzyki poważnej i filmowej – Wojciech Kilar.
Jak podkreślił przewodniczący Kapituły, prof. Zdzisław Krasnodębski, ideą tej Nagrody jest uhonorowanie twórcy, który polską tradycję narodową wzmacnia, kontynuuje i interpretuje w świetle doświadczeń nowoczesności.
Wojciech Kilar, odbierając Nagrodę z rąk prof. Zdzisława Krasnodębskiego, powiedział m.in.: że postara się być w swojej twórczości wierny marzeniu, jakim była Polska śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Polsce, w której słowa Bóg, Honor, Ojczyzna znaczyły dla naszych przodków tak wiele i które krzepiły ich w najtrudniejszych momentach naszej historii.
Wręczenie Honorowej Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, miało miejsce w dniu 8 maja 2011 r. w Kościele Św. Krzyża w Warszawie. Uroczystość zakończyło, wykonanie utworu laureata Nagrody pt. “Dusza z ciała wyleciała”, przez zespół śpiewaków Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak.