Antoni Libera; kongres polska wielki projekt

Antoni
Libera

Kongres „Polska Wielki Projekt” przyznaje co roku honorową nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla „twórców prawych i sprawiedliwych”, którzy są „dumnymi Polakami” i jednocześnie wybitnymi artystami. W 2018 roku laureatem został Antoni Libera.

Decyzję kapituły nagrody im. Lecha Kaczyńskiego odczytał Zdzisław Krasnodębski, laudację wygłosiła Agnieszka Kołakowska, nagrodę laureatowi wręczył premier Mateusz Morawiecki.

Pan premier wręczając statuetkę powiedział m.in.: “Wysoko duch mój mierzył – ten krótki wers może służyć za motyw przewodni życia laureata nagrody Antoniego Libery, ale również życia patrona nagrody prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bo można o Antonim Liberze mówić Lechem Kaczyńskim i można też o Lechu Kaczyńskim mówić Antonim Liberą.”

Antoni Libera, rocznik 1949, studia na polonistyce UW ukończył w 1972 roku, doktoryzował się w 1984 w Polskiej Akademii Nauk. Był współpracownikiem KOR i KSS KOR.

W latach 1988–1993 redagował czasopismo „Puls”, w latach 1996–2001 był kierownikiem literackim w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jest członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz amerykańskiego Samuel Beckett Society.

Przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Samuela Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze.
Tłumaczył również Oskara Wilde’a i tragedie Sofoklesa (m.in. Antygonę i Króla Edypa). Dokonał nowego przekładu Makbeta Williama Szekspira, kanonu poezji Friedricha Hölderlina i wierszy Konstandinosa Kawafisa. Przekładał też libretta operowe (m.in. Śmierć w Wenecji Benjamina Brittena, Czarną maskę i Króla Ubu Krzysztofa Pendereckiego). W 1990 r., na zamówienie londyńskiego Royal Court Theatre, napisał jednoaktówkę Eastern Promises. W 1998 roku wydał powieść Madame, która otrzymała główną nagrodę w konkursie wydawnictwa „Znak”.
W 1999 była ona nominowana do Nagrody Literackiej Nike, została też wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego. Jej łączny nakład przekroczył 100 tysięcy egzemplarzy, została przełożona na około 20 języków. W 2002 znalazła się w finale irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award.
W 2009 roku Antoni Libera wydał prozę autobiograficzną Godot i jego cień. Książka ta znalazła się w finale nagrody Angelus oraz została nominowana do szwajcarskiej nagrody im. Jana Michalskiego.

W 2011 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 r. wyróżniony Srebrnym, a w 2018 odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.