Jan
Belina-Brzozowski

Współzałożyciel i Prezes Zarządu BBGK Architekci, architekt i urbanista

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek i Sędzia Konkursowy OW SARP.  Współzałożyciel BBGK Architekci – jednej z czołowych pracowni architektonicznych w Polsce. Biuro mieści się na warszawskim Powiślu.

Specjalizuje się w projektowaniu Masterplanów dużych wielofunkcyjnych inwestycji, projektowaniu architektonicznym oraz prowadzeniu negocjacji  urbanistycznych min. w ramach Ustawy o ułatwieniach inwestycji mieszkaniowych. Dużą wagę przykłada do rozwijania koncepcji zrównoważonych osiedli mieszkaniowych oraz projektowania budynków użyteczności publicznej.

Projektuje przestrzenie i budynki współczesne, racjonalne, wrażliwe na piękno, potrzeby społeczne i środowiskowe oraz starannie wpisane w kontekst.

Współautor wielu prestiżowych projektów i laureat konkursów architektonicznych min.: Muzeum Katyńskie w Warszawie, Siedziba Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, Ratusz w Konstancinie, prefabrykowany budynek mieszkalny przy ul. Sprzecznej, Nowy Port w Bydgoszczy, rewitalizacje zespołów pałacowych w Guzowie, Małej Wsi i Nawojowej.

Pierwszy polski finalista najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej – Mies van der Rohe Award 2017 z Konradem Grabowieckim, Jerzym Kaliną i Krzysztofem Langiem za projekt Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

Mąż, ojciec 4 dzieci, mieszka w Warszawie.

Uczestnik paneli:

2023: Zielone miasta przyszłości

2023: Green Cities of Future