dr Jarosław Kuisz

Jarosław
Kuisz

historyk państwa i prawa, analityk polityki, eseista

Twórca i redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”. Adiunkt w Instytucie Historii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2001 roku obronił pracę magisterską poświęconą „Teorii sprawiedliwości” Johna Rawlsa. Doktorat w zakresie nauk prawnych uzyskał w 2007 r. na podstawie pracy poświęconej czasom pierwszej „Solidarności“ pt. „O charakterze prawnym porozumień sierpniowych 1980–1981”.

Pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uczył również na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Kolegium MISH UW i Collegium Artes Liberales UW. Wykładał gościnnie m.in. na Uniwersytecie w Rotterdamie, Uniwersytecie Helsińskim i Uniwersytecie Kopenhaskim.

Jego zainteresowania naukowe obejmują historię prawa i powszechną historię państwa i prawa. Jeden z pionierów dziedziny tzw. Law and Literature oraz Law and Film (interdyscyplinarnych badań nad związkami prawa, literatury i filmu) w Polsce[1]. Laureat nagrody tygodnika „Polityka” – „Zostańcie z nami!” dla młodych naukowców (2010). W 2014 r. był laureatem stypendium w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu.

W roku akademickim 2016/2017 wraz z Karoliną Wigurą pełnił w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim funkcję współdyrektora Programu Polskiego, zatytułowanego „Knowledge Bridges: Poland, Britain, and Europe”.

W 2016 r. autor koncepcji i kierownik naukowy projektu digitalizacji emigracyjnego kwartalnika politycznego „Aneks”.

 

Uczestnik paneli:

2019: Stare wartości i nowe media – nadzieje i zagrożenia