Kazimierz Łatak

Kazimierz
Łatak

architekt i konstruktor

Absolwent Technikum Budowlanego w Krakowie oraz Wydziałów Architektury i Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej (dyplomy w 1990 roku). W 1995 roku wspólnie z Piotrem Lewickim założył Biuro Projektów Lewicki Łatak. Honorową Nagrodę SARP otrzymali w 2018 roku za „wybitną działalność twórczą, udokumentowaną licznymi realizacjami i konkursami architektonicznymi. Zrealizowane obiekty prezentują bardzo wysoki poziom we wszystkich aspektach wartości w tym formy, kontekstu i funkcji. Większość projektów posiada unikalne cechy, potwierdzające tożsamość miejsca i wzbogacające przyrodnicze i kulturowe otoczenie”.

Pracownia założona w roku 1995 przez Kazimierza Łataka i Piotra Lewickiego otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Biuro zwyciężyło w konkursach, m.in. na zagospodarowanie krakowskich placów: Bohaterów Getta, Książąt Czartoryskich, na projekty hali 100-lecia Cracovii przy al. Focha, kładkę pieszo-rowerową Kazimierz-Ludwinów i kładkę pieszą w Busku-Zdroju.

Jednym z wyróżnionych projektów Biura jest przebudowa pl. Bohaterów Getta w Krakowie. Doceniono ją w prestiżowym konkursie European Prize for Urban Public Space (Barcelona, 2006), otrzymała także Urban Quality Award (Frankfurt nad Menem, 2011). Natomiast zbudowany we Wrocławiu zespół mieszkalny Corte Verona został nagrodzony Grand Prix w konkursie Piękny Wrocław dla najlepszej realizacji roku 2010, uzyskał wyróżnienie ogólnopolskiej Nagrody Roku SARP 2010 i pierwszą nagrodę w konkursie Brick Award w kategorii domu wielorodzinnego oraz znalazł się w finale przeglądu Życie w Architekturze. Zrealizowany w Morach pod Warszawą Flyspot – tunel aerodynamiczny – zdobył główną nagrodę w konkursie Polski Cement w Architekturze (Warszawa, 2015). Te i wiele innych realizacji pracowni doczekały się publikacji w mediach polskich i zagranicznych.

W 2018 r. wraz z Piotrem Lewickim został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury. Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak zakończyli pracę nad przebudową pałacu i Muzeum XX Czartoryskich w Krakowie, kilkoma zespołami budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Krakowie oraz budynkami obserwatorium astronomicznego w Niepołomicach, hotelu w Katowicach przy ul. Chorzowskiej i odbudową zamku Zawiszy Czarnego w Rożnowie.

Uczestnik paneli:

2020: E(ste)tyka zielonego miasta