Legutko Ryszard – XII Kongres Polska Wielki Projekt
Ryszard Legutko

Ryszard
Legutko

Filozof, publicysta, europoseł

Profesor nauk humanistycznych, filozof, publicysta, autor książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumacz i komentator dzieł Platona. Ukończył studia z zakresu filologii angielskiej w 1973 z zakresu filozofii w 1976 na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1991 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, w 1998 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizuje się w filozofii politycznej i społecznej. Członek Colegium Invisible. W latach 80. Był redaktorem podziemnego czasopisma „Arka” działającego w Krakowie. Do października 2005 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego Ośrodek Myśli Politycznej, którego w 1992 był współzałożycielem. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Nowym Państwie”. Senator oraz Wicemarszałek Senatu VI Kadencji. Piastował również stanowisko Ministra Edukacji Narodowej w rządzie Premiera Jarosława Kaczyńskiego, jak również w latach 2007-2009 był Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Od 2009 nieprzerwanie piastuje mandat europosła VII i VIII kadencji w parlamencie europejskim w którym to należy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów gdzie również objął funkcję współprzewodniczącego grupy.

Nagrodzony min. Krzyż Wielki Orderu Zasługi czy Nagrodą im. św. Grzegorza I Wielkiego za stawanie w obronie prawdy w życiu publicznym.