Antoni Libera; kongres polska wielki projekt

Antoni
Libera

pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki

Znawca twórczości Samuela Becketta.

Antoni Libera, rocznik 1949, studia na polonistyce UW ukończył w 1972 roku, doktoryzował się w 1984 w Polskiej Akademii Nauk.

Był współpracownikiem KOR i KSS KOR.
W latach 1988–1993 redagował czasopismo „Puls”, w latach 1996–2001 był kierownikiem literackim w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Jest członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz amerykańskiego Samuel Beckett Society.
Przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Samuela Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze.
Tłumaczył również Oskara Wilde’a i tragedie Sofoklesa (m.in. Antygonę i Króla Edypa). Dokonał nowego przekładu Makbeta Williama Szekspira, kanonu poezji Friedricha Hölderlina i wierszy Konstandinosa Kawafisa. Przekładał też libretta operowe (m.in. Śmierć w Wenecji Benjamina Brittena, Czarną maskę i Króla Ubu Krzysztofa Pendereckiego). W 1990 r., na zamówienie londyńskiego Royal Court Theatre, napisał jednoaktówkę Eastern Promises.
W 1998 roku wydał powieść Madame, która otrzymała główną nagrodę w konkursie wydawnictwa „Znak”. W 1999 była ona nominowana do Nagrody Literackiej Nike, została też wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego. Jej łączny nakład przekroczył 100 tysięcy egzemplarzy, została przełożona na około 20 języków. W 2002 znalazła się w finale irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award.
W 2009 roku Antoni Libera wydał prozę autobiograficzną Godot i jego cień. Książka ta znalazła się w finale nagrody Angelus oraz została nominowana do szwajcarskiej nagrody im. Jana Michalskiego.
W 2011 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2010 r. wyróżniony Srebrnym, a w 2018 odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2018 odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2016 minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uhonorował go Doroczną Nagrodą MKiDN w kategorii teatr.

W 2018 roku laureat Nagrody im. Prezydenta Lech Kaczyńskiego, przyznawanej na Kongresie Polska Wielki Projekt.

 

Artykuły:

Laudacja dla prof. Andrzeja Nowaka

Moderator paneli:

2020: Co się stało z prawdą? Co się stało z wolnością?