Barbara Schabowska, Kongres Polska wielki Projekt

Barbara
Schabowska

dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza

Barbara Schabowska – dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz propagatorka kultury.

Ukończyła studia w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia menedżerskie MBA w Warszawskiej Wyższej Szkole Biznesu.

Przez 10 lat począwszy od 2007 roku, była dziennikarką Programu II Polskiego Radia, gdzie przygotowywała audycje o tematyce kulturalnej, filozoficznej i społecznej, w tym „Rachunek myśli”, „Spotkania po zmroku”, „O wszystkim z kulturą” czy „Innymi słowy”. Kierowała także „Wiadomościami kulturalnymi” i była wydawcą programu „Five o’clock”.

Z Telewizją Polską związana jest od 2016 roku, gdzie współprowadzi i pełni funkcję szefowej redakcji programu poświęconemu kulturze i sztuce „Pegaz”, emitowanego w TVP1 i TVP Kultura. W tej ostatniej prowadziła również przez cztery miesiące program „Studio Kultura Rozmowy”. Od czerwca 2017 roku była kierownikiem redakcji kultury klasycznej, a trzy miesiące później objęła stanowisko dyrektora TVP Kultura. 

Równolegle od 2018 roku jest członkinią Rady Programowej Instytutu Książki – fundatora nagrody “Transatlantyk” przyznawanej wybitnym tłumaczom literatury polskiej.

Od czerwca 2020 dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Uczestnik paneli:

2021: Bezpieczeństwo kulturowe

2019: Na co czekamy w polskiej kulturze?