Bolesław Stelmach

Bolesław
Stelmach

architekt

Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej w 1980 roku, a w 1984 – podyplomowe studia planowania przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2009 roku uzyskał tytuł doktora inżyniera architekta, a w 2016 stopień doktora habilitowanego oraz Profesora Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., pracowni istniejącej od 1992 roku, specjalizującej się w projektach urbanistycznych i architektonicznych miast, ogrodów oraz domów.

Obszar działalności biura obejmuje całą Polskę, a główna siedziba mieści się w Lublinie. Nazywany „wirtuozem szkła i betonu”, wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych.

Twórczość architektoniczną Bolesława Stelmacha cechuje niezwykła konsekwencja realizacji proekologicznych, funkcjonalnych obiektów o bardzo współczesnym, pięknym wyrazie, wzbogacających zastany kontekst przyrodniczy i szanujących otoczenie kulturowe. Za te cechy w 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP. W 2012 roku, za szczególne zasługi dla kultury polskiej, otrzymał Brązowy Medal GLORIA ARTIS Ministra Kultury RP, a w 2015 r. za wybitne zasługi w dziedzinie architektury otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W 2017 roku został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury. Od listopada 2017 r. pełni funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.