2021 rekordowym rokiem pod kątem inwestycji zagranicznych

Polska Agencja Inwestycji i Handlu podała informację, że za jej pośrednictwem w minionym roku zagraniczne podmioty zainwestowały w Polsce 3,5 mld euro. To aż o 800 mln euro więcej niż w 2020 r. i o 700 mln więcej niż w poprzednim rekordowym 2019.

PAiH podkreśla, że te inwestycje stworzyły lub stworzą 18 tys. miejsc pracy. Najwięcej środków pochodzi z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

„To złoty rok dla PAIH. Widać, że ciężka praca się opłaca, a 3,5 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych to sukces całego zespołu oraz naszych partnerów. Za tymi liczbami kryją się nie tylko pieniądze, ale też nowe miejsca pracy. Będzie ich blisko 18 tys.” – powiedział szef PAIH Krzysztof Drynda.

„Cieszę się, że PAIH jako agencja odpowiedzialna za zagraniczne inwestycje w naszym kraju, może tak efektywnie wspierać polską gospodarkę” – podkreślił Piotr Nowak, minister rozwoju, czyli resortu nadzorującego Agencję.

Struktura przynależności państwowej podmiotów, które zdecydowały się zainwestować w Polsce jest znacznie szersza niż trzy wspomniane trzy kraje, bowiem z Korei przybyło 1,9 mld euro kapitału (co zapewni 1967 miejsc pracy), z Niemiec 155 mln euro (192 miejsca pracy), a z USA 364 mln euro (5414 miejsc pracy). Cała reszta, czyli ponad miliard euro inwestycji, to podmioty z innych krajów. Co ciekawe, spośród 96 inwestycji w minionym roku, aż 37 pochodziło z Białorusi, głównie z branży IT.

Najwięcej inwestycji znalazło dom w województwie mazowieckim, aż 27. Dalej województwo dolnośląskie – 15, a na podium znalazło się również śląskie i małopolskie – 10. Warto dodać, że pod kątem wartości liderem jest śląskie.