J. Kaczyński: Bronisław Wildstein idzie drogą, która powoduje, że Polska jest dzisiaj po tej dobrej stronie historii

– Laureat przede wszystkim napisał wiele wybitnych powieści, jest znakomitym eseistą, publicystą i człowiekiem, który idzie pod prąd. W żadnym razie i w żadnym momencie swojego aktywnego życia nie był w głównym nurcie. A to postawa niełatwa, mająca rozliczne, często trudne do przyjęcia konsekwencje – mówił o Bronisławie Wildsteinie, laureacie Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego podczas X Kongresu Polska Wielkie Projekt w 2020 r., Jarosław Kaczyński.


W swoim przemówieniu Jarosław Kaczyński podkreślił wszechstronność laureata. „Serdecznie gratuluję. Szanowni Państwo, jak mówiła pani Maryna Miklaszewska, wiceprezes Fundacji Polska Wielki Projekt, wszyscy laureaci są godni tej nagrody, ale każdy z nich jest inny. Dziś laureatem jest człowiek naprawdę niezwykły, nie tylko ze względu na wielość jego zainteresowań i tego wszystkiego co uczynił, przede wszystkim piórem, ale także jako działacz opozycji demokratycznej lat 70. Być może sam będzie zaskoczony, ale wspomnę, że mając ledwie siedemnaście lat, był już mistrzem okręgu wśród seniorów w zapasach. To naprawdę w świecie intelektualistów, a jest intelektualistą najwyższej miary, nieczęste, i tego też można gratulować. Laureat przede wszystkim napisał wiele wybitnych powieści, jest znakomitym eseistą, publicystą i człowiekiem, który idzie pod prąd. W żadnym razie i w żadnym momencie swojego aktywnego życia nie był w głównym nurcie. A to postawa niełatwa, mająca rozliczne, często trudne do przyjęcia konsekwencje. To wszystko zbiega się w jednym człowieku, człowieku naprawdę niezwykłym” – podkreślił.

Polityk stwierdził, że m.in. dzięki Wildsteinowi Polska jest dziś „po tej dobrej stronie historii”. „Bardzo się cieszę, że otrzymał on dzisiaj nagrodę im. mojego śp. brata. Bardzo się cieszę, że są tutaj dostojni kawalerowie Orderu Orła Białego, dostojni laureaci nagród z poprzednich lat, że jest tutaj pan premier, że wszyscy państwo tutaj są i mogą bezpośrednio w tym naprawdę ważnym i miłym, przynajmniej dla mnie, momencie uczestniczyć. Serdecznie gratuluję panu Bronisławowi. Jestem przekonany, że ten moment jest ważny także dla niego, bo idzie drogą, która powoduje, że Polska, wbrew temu, co niektórzy ważni ludzie mówią, jest dzisiaj po tej dobrej stronie historii. Dziękuję bardzo” – podsumował prezes PiS.