Jak wojna wpłynie na funkcjonowanie biznesu w Polsce – wspólny kongres Polska Wielki Projekt i GPW
Podczas Kongresu Polska Wielki Projekt w Nowym Sączu (9-10 marca) odbędzie się cykl debat i warsztatów z udziałem wybitnych ekspertów poświęconych nadchodzącym wyzwaniom i szansom dla polskiego, a szczególnie lokalnego, biznesu.
2022 rok przywitał nas wojną niemal na samym początku. Wydaje się, że stały jedynie jest brak stałości i zupełna nieprzewidywalność wydarzeń w skali globalnej. Po dwóch latach „czarnego łabędzia” jakim była pandemia koronawirusa, na świat, Europę i Polskę spadł cios, którego konsekwencje będziemy odczuwać latami, a nasi bracia Ukraińcy – dekadami.
Wojna wpłynie na polski biznes i społeczeństwo w wielu wymiarach. Od setek tysięcy uchodźców po nieprzewidywalną sytuację za wschodnią granicą. Przedsiębiorstwa muszą chyba przyzwyczaić się do funkcjonowania w warunkach nieustannych niepokojów.
Giełda Papierów Wartościowych jako platforma i stymulator polskiej gospodarki, który przez 30 lat istnienia rozwijał rynkowy system ekonomiczny, będzie i w niepewnych czasach pełnić rolę stabilizatora. Teraz jest potrzebna w niej bardziej niż kiedykolwiek.
Te i inne kwestie będą dyskutowane podczas pierwszego dnia Kongresu. Wśród panelistów znajdą się m.in. Marek Dietl, prezes GPW; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, z think tanku Strategie2050 i prof. Tory Baucum z Benedictine College (USA).
Drugi dzień Kongresu będzie unikatową okazją dla przedsiębiorców do networkingu, spotkania z prezesem GPW Markiem Dietlem i uczestnictwa w warsztatach organizowanych przez doświadczoną spółkę consultingową Crido. Podniesione zostaną tam takie wątki jak unijna Nowa Perspektywa Finansowa 2021-27 czy relacje przedsiębiorca – administracja skarbowa.
Finałem pierwszego dnia wydarzenia będzie koncert Kwartetu Galicyjskiego w repertuarze małopolskiego folkloru i utworach autorskich.
***
Od jesieni 2021 aż do końca 2023 roku odbędzie się szesnaście podobnych wydarzeń – po jednym w każdym województwie. We współpracy z lokalnymi partnerami omówione zostaną zagadnienia istotne dla danego regionu. Ideą przedsięwzięcia jest wsłuchanie się w głos lokalnych społeczności i przedstawienie ich potrzeb ogólnopolskiej publiczności i decydentom politycznym. W tym roku Kongres Polska Wielki Projekt odwiedził już Rybnik, Chełm, Ciechanów i Słupsk. Uczestnicy wydarzeń będą mogli też zapoznać się z objazdową wystawą dokumentującą historię Kongresu Polska Wielki Projekt.
Polska Wielki Projekt to inicjatywa powstała jedenaście lat temu, której celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej, budowanie więzi społecznych i diagnozowanie kluczowych szans i wyzwań dla rozwoju Polski. Fundacja Polska Wielki Projekt co roku organizuje Kongres pod tym samym tytułem. Tegoroczna, jedenasta edycja miała dwie odsłony – majową, której tematem było Bezpieczeństwo i wrześniową – Polska-Europa-Przemiany. Podczas tych wydarzeń wręczane są Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Medal Odwaga i Wiarygodność. Nagroda przyznawana jest wybitnym polskim artystom łączącym wysokiej klasy dokonania artystyczne z nienaganną postawą moralną, z kolei Medal trafia do zagranicznych autorytetów działających na rzecz dobrego imienia Polski. W tym roku laureatami zostali Ludwika Ogorzelec, artysta rzeźbiarz, i niemiecki socjolog, prof. Gunnar Heinsohn.
Wydarzenie finansowane przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030 (FIO) i Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 (PROO).
Social media