Jan-Krzysztof Duda jako pierwszy Polak w historii zdobywa szachowy Puchar Świata
23-letni Polak Jan-Krzysztof Duda wygrał w finale Pucharu Świata w Soczi w szachach z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem.
Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.
Wcześniej 23-letni arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem 2,5:1,5. Norweg jako pierwszy pogratulował mu sukcesu tuż po meczu finałowym w Soczi. Finałową rywalizację Duda zakończył wygraną 1,5:0,5.
Duda rozpoczynał rywalizację od drugiej rundy, w dordze do finału wyeliminował kolejno: Guillermo Vasqueza z Paragwaju, Amerykanina Samuela Seviana, Irańczyka Pouyę Idaniego, siódmego w światowym rankingu Rosjanina Aleksandra Griszczuka, Santosha Gujrathi Vidita z Indii oraz mistrza globu Carlsena. W całym turnieju nie poniósł porażki. Finałową rywalizację Duda zakończył wygraną 1,5:0,5. Po zwycięstwie w Soczi w rankingu FIDE Polak awansował na 13. miejsce (2756), tuż za Karjakina (2758).
Najlepszy polski szachista jako pierwszy w historii gracz znad Wisły awansował do turnieju kandydatów, znajdzie się wśród ośmiu czołowych arcymistrzów globu rywalizujących o możliwość gry o tytuł mistrza świata. Za zwycięstwo w Soczi otrzyma 110 tys. dolarów.
W rozgrywanym od 2005 roku w cyklu dwuletnim turnieju o Puchar Świata dotychczas zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii, Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Karjakin, ponownie Aronian oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.
Arcymistrz z Wieliczki
Jan-Krzysztof Duda urodził się 26 kwietnia 1998 roku w Wieliczce. W szachy gra od 5. roku życia. Sukcesy odnosił już jako 8-latek, wygrał wówczas Puchar Polski juniorów. Rok później zadebiutował na liście rankingowej Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Jako pierwszy polski junior przekroczył barierę 2700 punktów w 2017 roku. Już w 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi za „wybitne osiągnięcia sportowe w 2016 roku oraz popularyzację dyscypliny”.
Social media