Janusz Kapusta: czy sztuczna inteligencja myśli, dlaczego myśli?

Na świcie jest tysiące Magritte’ów, niezdolny człowiek to też sztuczna inteligencja. Wybitny artysta jest poza sztucznością i myśli dlaczego myśli. Nie wiem czy sztuczna inteligencja myśli, dlaczego myśli. Czy tylko szybko liczy i poszukuje co by tu wmontować w obrazek – mówił w rozmowie z Fundacją Polska Wielki Projekt Janusz Kapusta, artysta o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych. Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.

Laureat Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w trzeciej części audycji “Tydzień z Laureatem” mówił m.in. o sztucznej inteligencji.

Kapusta został zapytany o przyszłość filmu, rysunku, malarstwa w kontekście coraz bardziej zaawansowanych „dzieł”, które generuje sztuczna inteligencja. „Na spotkaniach czasami zadaje publiczności pytanie: Dlaczego Picasso jest ważnym artystą? Wszyscy milkną i wtedy mówię: Bo nie ściągał Picassa od nikogo, tylko odkrył go w sobie. Dlaczego Chagall jest ważny? Bo nie podrabiał nikogo, sam stworzył siebie. Mondrian wziął parę prostokątów, parę linii i kolorów i stworzył Mondriana. Ważny artysta to człowiek, który wzbogacił nas wszystkich o siebie” – odpowiedział.

„Sztuczna inteligencja może stworzyć nowy obraz van Gogha, tylko wcześniej musi się narodzić van Gogh. Mój przyjaciel Jonasz Kofta mówił, że bycie artystą to odpowiedzialność, nie tylko umiejętność. Artysta z tej najwyższej klasy to jest człowiek bez którego nasze życie byłoby biedniejsze (…) na świcie jest tysiące Magritte’ów, niezdolny człowiek to też sztuczna inteligencja. Wybitny artysta jest poza sztucznością i myśli dlaczego myśli. Nie wiem czy sztuczna inteligencja myśli, dlaczego myśli. Czy tylko tak szybko liczy i poszukuje co by tu wmontować w obrazek” – dodał.

Przyznał, że rozwój AI będzie miał wpływ na sztukę i kulturę, ale nie obawia się o przyszłość artystów. „Kiedy w XIX w. powstał dagerotyp, rodziła się fotografia to artyści jako ludzie inteligentni uświadomili sobie, że skoro to urządzenie odtwarza rzeczywistość, tak jak my dotychczas, to my będziemy inaczej działać. Przecież pozornie powstanie fotografii też mogłoby oznaczać śmierć malarzy, którzy do tej pory odtwarzali rzeczywistość. Tak się nie stało” – stwierdził.

Partnerem cyklu “Tydzień z Laureatem” jest Grupa PZU.