Janusz Rosikoń odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

16 listopada br. wybitny artysta fotografik Janusz Rosikoń został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Rosikoń po studiach na Politechnice Warszawskiej pracował w tygodniku ITD, następnie w Polish Review. O latach 80. jego zdjęcia obiegły świat – fotografował wydarzenia związane z działalnością „Solidarności” oraz okresu stanu wojennego. Jego zdjęcia publikowały m.in..Time i Newsweek.

„Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce, który od ponad pół wieku w artystycznej formie dokumentuje otaczającą nas rzeczywistość, portretuje wybitne indywidualności życia publicznego oraz przybliża widzom religijny wymiar egzystencji. Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób. Niektóre z jego prac, prezentujące sceny zbiorowe, portrety lub krajobrazy, przypominają kompozycją wybitne dzieła malarskie. Utrwalał takie wydarzenia, jak m.in. słynny gest Willy’ ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta, wizytę Teda Kennedy’ego w Warszawie czy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury.

Jest autorem lub współautorem ponad 30 książek oraz założycielem wydawnictwa Rosikon Press specjalizującego się w wydawaniu albumów o sztuce oraz ilustrowanych książek z zakresu historii, religii, podróży i poezji.