Kapusta: Centrum świata na poważnie nosimy w naszych głowach.

Jeżeli myślicie, że centrum świata jest gdzieś, to ono tam jest i wy go nie macie. Centrum świata na poważnie nosimy w naszych głowach. I wtedy już nie trzeba być ani w Nowym Jorku, wystarczy wrócić do Polski i coś robić“. – Powiedział dr Janusz Kapusta odbierając Nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

3 czerwca 2023 roku, podczas XIII Kongresu Polska Wielki Projekt w Arkadach Kubickiego  laureatem Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został dr Janusz Kapusta. Wręczenie Nagrody rozpoczęło się od wprowadzenia do laudacji na cześć laureata wygłoszonej przez ówczesnego premiera Rzeczypospolitej  Polskiej Mateusza Morawieckiego, który mówił między innymi: „Pan Janusz Kapusta jest bardzo ciekawym twórcą, o którym można powiedzieć, że jest człowiekiem renesansu, sięgającym do bardzo wielu dziedzin myśli, ale także sztuki. Łączy je w sobie w sposób absolutnie wyjątkowy, absolutnie unikatowy. Jestem przekonany, że nie tylko poszerza granice naszej wolności i rozumienie współczesnego świata, ale także pomaga nam wszystkim tłumaczyć tę współczesność innym i odnajdować właściwe ścieżki suwerenności, solidarności i wolności”.

Następnie o wygłoszenie laudacji został poproszony Paweł Sosnowski, który przywołując dorobek zawodowy Janusza Kapusty, zwrócił uwagę, że jedynie laureat Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, może się poszczycić ponad 300 rysunkowymi komentarzami zamieszczonymi przez jeden z największych tytułów prasowych jakim jest gazeta „New York Times”. „Kapusta potrafił na poczekaniu stworzyć nie jeden, a kilka pomysłów, co było niesłychanie przydatne dla żywej i zmiennej tkanki gazety. Można powiedzieć, że był dla niej „pogotowiem ratunkowym”.

Janusz Kapusta nie kryjąc wzruszenia w skrócie przypomniał swoja drogę „urodziłem się na wsi, gdzie było 100 osób. Potem szkoła podstawowa w Dąbiu nad Nerem, który miał półtora tysiąca osób. Potem Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, które miało 350 tysięcy osób. Potem studia w Warszawie, skończyłem politechnikę, byłem na historii filozofii na Akademii Teologii Katolickiej. Warszawa miała 1 milion 400 tysięcy osób. I wylądowałem w Nowym Jorku, który liczył 8 milionów 400 tysięcy albo 20 milionów”.

Następnie laureat Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego opowiedział, że tym co skłoniło go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co jest odpowiedzialne za przyszłość. Tym impulsem było pytanie o istnienie Boga, a co za tym idzie praca nad wyobraźnią „Co rozumiałem przez wyobraźnię? Możliwość czy umiejętność sformułowania zdania czy wykreowania rzeczy, której nikt wcześniej nie zauważył albo nie spostrzegł. I to, że zrobiłem najwięcej rysunków w „New York Times” – nie myślicie, że dlatego mnie zatrudniali, że urodziłem się na wsi albo że się ładnie nazywam, tylko dlatego, że byłem szybszy od innych, bo ćwiczyłem to. Byłem sprawniejszy w tym nadążaniu z pogonią.

Kończąc swoje wystąpienie dr Janusz Kapusta wytłumaczył czemu po 38 latach i 7 miesiącach powrócił ze Stanów Zjednoczonych do Polski. „Jeżeli myślicie, że centrum świata jest gdzieś, to ono tam jest i wy go nie macie. Centrum świata na poważnie nosimy w naszych głowach. I wtedy już nie trzeba być ani w Nowym Jorku, wystarczy wrócić do Polski i coś robić.

Dr Janusz Kapusta jest 14 laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wcześniej Nagrodę otrzymali: Wojciech Kilar, Lech Majewski, Jerzy Kalina, Marek Nowakowski, Michał Lorenc, Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Krauze, Antoni Krauze, Antoni Libera, prof. Andrzej Nowak, Bronisław Wildstein, Ludwika Ogorzelec oraz prof. Ryszard Legutko. Honorowa Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego to oficjalna nagroda ustanowiona w 2011 r., przez organizatorów Kongresu Polska Wielki Projekt. Jest ona przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju.

Zachęcamy do obejrzenia transmisji z drugiego dnia XIII Kongresu Polska Wielki Projekt „Suwerenność”

Oraz do obejrzenia rozmowy z laureatem nagrody dr Januszem Kapustą