Morawiecki: Janusz Kapusta poszerza granice naszej wolności i rozumienie współczesnego świata

Jestem przekonany, że Pan Janusz Kapusta nie tylko poszerza granice naszej wolności i rozumienie współczesnego świata, ale także pomaga nam wszystkim tłumaczyć tę współczesność innym i odnajdować właściwe ścieżki suwerenności, solidarności i wolności.” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas wręczenia Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

3 czerwca 2023 roku, podczas XIII Kongresu Polska Wielki Projekt w Arkadach Kubickiego laureatem Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został dr Janusz Kapusta. Wręczenie nagrody rozpoczęło się od laudacji na cześć laureata wygłoszonej przez ówczesnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego.
Swoje wystąpienie M. Morawiecki rozpoczął od przypomnienia tematu przewodniego, XIII Kongresu Polska Wielki Projekt, czyli kwestii suwerenności narodowej – „(Suwerenność) to idea, która wydaje mi się wszakże, że jeszcze bardziej niż w debatach wykuwa się w boju, wykuwa się czynem. I właśnie jako naród, jako ludzie, którzy walczyli o suwerenność, myślę, że w szczególności zdajemy sobie sprawę z tego, że ma ono swoją cenę. Suwerenność w mniejszym stopniu pisze się atramentem, a w większym stopniu krwią.” Następnie przypomniał, że suwerenność nie jest „niedookreśloną, bezkształtną masą”, o czym powinna nas uświadamiać sytuacja za naszą wschodnią granicą, gdzie naród Ukraiński każdego dnia walczy o możliwość realizowania swoich marzeń wspólnocie narodowej.
Przechodząc do najważniejszej osoby tego dnia, laureata Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego dr Janusza Kapusty, były premier mówił: „Pan Janusz Kapusta jest bardzo ciekawym twórcą, o którym można powiedzieć, że jest człowiekiem renesansu, sięgającym do bardzo wielu dziedzin myśli, ale także sztuki. Łączy je w sobie w sposób absolutnie wyjątkowy, absolutnie unikatowy. Jestem przekonany, że nie tylko poszerza granice naszej wolności i rozumienie współczesnego świata, ale także pomaga nam wszystkim tłumaczyć tę współczesność innym i odnajdować właściwe ścieżki suwerenności, solidarności i wolności.
Wprowadzenie do laudacji, którą następnie wygłosił Paweł Sosnowski, Mateusz Morawiecki zakończył przypomnieniem, najbardziej znanego działa dr Kapusty, czyli figury geometrycznej K-dron oraz podziękowań za rozsławianie Polski na świecie „chcę podziękować za to, że rozsławia pan imię Polski na całym świecie i jest pan wśród tych, którzy szukają i pomagają szukać innym tego, co w życiu najważniejsze: dobra, prawdy, sprawiedliwości, wolności, suwerenności.
Zachęcamy do obejrzenia transmisji z drugiego dnia XIII Kongresu Polska Wielki Projekt „Suwerenność”

Oraz do obejrzenia rozmowy z laureatem nagrody dr Januszem Kapustą