PKO Bank Polski partnerem dla biznesu

PKO Bank Polski angażuje się w wiele przedsięwzięć istotnych dla polskiej gospodarki. Wspiera firmy
w realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych, oferuje doradztwo przy doborze formy finansowania oraz elastyczne rozwiązania dopasowane do prowadzonej działalności. Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku finansowanie udzielone klientom przez PKO Bank Polski wyniosło blisko 250 mld zł.

Wyzwania związane z zarządzaniem płynnością i kapitałem obrotowym były jednymi z głównych priorytetów dla przedsiębiorców w 2021 r. Przedłużająca się pandemia, powodująca utrudnienia w łańcuchach dostaw, dla wielu firm oznaczała zredefiniowanie potrzeb w zakresie produktów finansowych. W takich sytuacjach biznes zawsze może liczyć na sprawdzonego partnera, który zapewni im nie tylko kompleksowe doradztwo, ale także zaoferuje skrojone na miarę usługi finansowe.

 

Ponad 1 mld zł na „zielone projekty” w 2021 roku

PKO Bank Polski konsekwentnie realizuje swoją politykę finansowania OZE
i zwiększania zaangażowania w dekarbonizację polskiego systemu energetycznego. W 2021 r. Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego udzieliła finansowania projektów w zakresie transformacji energetycznej o łącznej wartości przekraczającej 1 mld zł. Większość aktualnie realizowanych inicjatyw z segmentu OZE to farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

 

Bank współfinansuje m.in. budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce i w tej części Europy. Farma Zwartowo ma powierzchnię 300 ha i jest zlokalizowana na Pomorzu, w powiecie wejherowskim. Zostanie wybudowana przez niemiecką firmę Goldbeck Solar we współpracy z polską spółką Respect Energy. Kwota finansowania kolejnej fazy inwestycji wynosi 635 mln zł. Farma docelowo będzie dostarczała zieloną energię do ok. 153 tys. gospodarstw domowych.

 

W lutym 2021 r. bank w konsorcjum z dwoma innymi instytucjami podpisał umowę o wartości 479 mln zł (105 mln euro) na sfinansowanie portfela OZE należącego do Qair, niezależnego producenta energii odnawialnej. Finansowanie zostanie przeznaczone na budowę 4 projektów wiatrowych i 29 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 106 MW. Z kolei w marcu ub.r. PKO Bank Polski znalazł się w konsorcjum banków, które udzieliły kredytu inwestycyjnego o wartości 138 mln zł spółce PAK PCE Fotowoltaika, należącej do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Kredyt sfinansował budowę farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 70 MWp. Inwestycja zrealizowana na zrekultywowanym terenie po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego to jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce,
a jednocześnie jedna z kilku w Polsce finansowanych w oparciu o długoterminową umowę dostawy energii PPA.

 

Wsparcie ekspansji zagranicznej i projektów inwestycyjnych

Od lat PKO Bank Polski wspiera klientów z różnych branż w realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych. Bank znalazł się m.in. w konsorcjum banków, które udzieliły kredytu o wartości 2,8 mld zł Grupie Maspex, jednemu z największych producentów i dystrybutorów produktów spożywczych w Polsce
i Europie Środkowo-Wschodniej. Udział PKO BP to 875 mln zł. Finansowanie zostało przeznaczone na nabycie spółek CEDC International sp. z o.o. i B2B Wine & Spirits sp. z o.o., największego importera zagranicznych alkoholi na polskim rynku.

 

PKO Bank Polski współfinansuje kredyt na dynamiczny rozwój i ekspansję zagraniczną największego polskiego producenta rowerów – KROSS. Finansowanie konsorcjalne o łącznej wartości 460 mln zł (udział PKO Banku Polskiego to 230 mln zł) pozwoli spółce dalej rozwijać e-commerce, budować własną sieć sprzedaży w większych miastach oraz rozszerzać eksport produktów, umacniając się na pozycji lidera w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Bank posiada w swojej ofercie także instrumenty wspierające ekspansję zagraniczną, takie jak akredytywy oraz gwarancje i inkasa, które zabezpieczają transakcje biznesowe. Elementem wsparcia jest również uruchomienie zagranicznych oddziałów korporacyjnych – w Czechach, Niemczech, Słowacji, a wkrótce także w Rumunii.