Prezydent odznaczył Jerzego Kalinę Orderem Orła Białego

Członek Kapituły Honorowej Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Jerzy Kalina został uhonorowany najstarszym i najwyższym państwowym odznaczeniem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – Orderem Orła Białego.

Scenograf i plastyk, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, performer – nawet tak długim zestawieniem nie sposób opisać twórczości i działalności Jerzego Kaliny.

To nie pierwsze państwowe wyróżnienie Kaliny – w 2007 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski a rok później medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Prezydent odznaczył artystę „w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za konsekwentne występowanie w obronie prawdy i wolności twórczej w PRL poprzez wybitne i poruszające dokonania artystyczne, za działalność na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej. Za rozsławienie Polski, za zrozumienie i odwagę; za umiejętność podkreślenia najważniejszych dla Polaków rzeczy”.

Kalina ukończył wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którym kierował wówczas Stefan Gierowski. Jest autorem m.in. nagrobka bł. ks. Jerzego Popiełuszki na terenie parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie ks. Popiełuszko służył w ostatnich latach życia. To właśnie tam odprawiał słynne Msze za Ojczyznę, na które zbierały się tysiące ludzi. Rzeźbiarz odpowiada także za takie dzieła jak cokół pomnika Józefa Piłsudskiego w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, kaplic w Pałacu Prezydenckim oraz Belwederze czy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Związany także z kinematografią i teatrem – był scenografem spektakli wystawianych w teatrze Studio, Narodowym i krakowskim Starym oraz reżyserem filmu Tama 1984-1991 o ks. Jerzym Popiełuszko. Tę rolę pełnił również przy pełnometrażowych filmach animowanych „Vivat academia, vivant professores 1904-2004” (2005) oraz „W labiryncie Studia Miniatur” (2008).

Jerzy Kalina jest laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawanej przez Fundację Polska Wielki Projekt z 2013 r.