Przesłanie do społeczeństw europejskich przeciw obojętności wobec wojny na Ukrainie

24 lutego 2022 roku Rosja po raz kolejny zaatakowała swojego sąsiada, niepodległy kraj: Ukrainę. Od początku tej nie sprowokowanej agresji minęło ponad sto dni. Od tego czasu ze swej ojczyzny uciekło 7 milionów Ukraińców, a zabitych zostało co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób, z czego większość stanowią cywile: starcy, kobiety i dzieci. Każdego dnia Rosja prowadzi totalną wojnę przeciw Ukrainie, bombarduje i zrównuje z ziemią miasta i wsie, dokonuje systematycznego ludobójstwa, znaczonego masowymi mordami i gwałtami. Od czasów II wojny światowej nasz kontynent nie widział takich obrazów bestialstwa i bezwzględności.

Mimo to krwawiąca Ukraina nie otrzymuje pomocy adekwatnej do śmiertelnego zagrożenia, w jakim się znajduje. Z jednej strony nie dostaje należytych dostaw broni z Zachodu, z drugiej – nie może doczekać się dotkliwych sankcji wymierzonych w Rosję. Świat jakby przyzwyczaił się do przerażających obrazów z Ukrainy, a jego sumienie zobojętniało. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że ukraiński naród zostanie zniszczony na oczach cywilizowanego świata, który nie zdoła temu zapobiec, ponieważ nie będzie miał takiej woli, choć miał takie możliwości.

Apelujemy do sumienia obywateli Europy, a zwłaszcza jej politycznych elit, aby nie odwracały oczu od cierpiącej Ukrainy i wsparli ją w nierównej walce z agresorem. Koniec z obojętnością wobec mordów na Ukraińcach! Oni walczą o godność i przyszłość Europy. Ich porażka będzie także naszą porażką.

Anna Bielecka

Prof. Włodzimierz Bolecki

Dr Aleksander Chylak

Robert Czyżewski

Prof. Tomasz Dołęgowski

Prof. Piotr Gliński

Grzegorz Górny

Jerzy Kalina

Janusz Kapusta

Prof. Andrzej Kisielewicz

Agnieszka Kołakowska

Prof. Zdzisław Krasnodębski

Prof. Grzegorz Lewicki

Dr Antoni Libera

Prof. Michał Łuczewski

Tomasz Matynia

Maciej Mazurek

Eryk Mistewicz

Jakub Moroz

Bogusław Nizieński

Ludwika Ogorzelec

Prof. Andrzej Przyłębski

Prof. Andrzej Szczerski

Alexandr Vondra

Piotr Walkowiak

Bronisław Wildstein

Joanna Wnuk-Nazarowa

Krzysztof Ziemiec

Prof. Wanda Zwinogrodzka

Prof. Andrzej Zybertowicz

Katarzyna Zybertowicz