Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje diagnostykę? Startup z Wrocławia pozyskał grant NCBR

Polski startup BioCam opracował rewolucyjny sposób diagnostyki przewodu pokarmowego. Bezbolesna i bezinwazyjna metoda polega na połknięciu sondy z kamerą, radiem i wieloma czujnikami. A tabletka waży zaledwie 4 gramy, ma 23 milimetry długości i 11 mm średnicy.

Endoskopia kapsułkowa, czyli diagnostyka przewodu pokarmowego poprzez połkniętą kapsułkę, która robi zdjęcia, kosztuje w Polsce 2,5 tys. zł za badanie i kwota ta nie jest refundowana. Obecnie za pomocą urządzenia można zbadać tylko część układu pokarmowego.

Biocam to cały ekosystem wzajemnie powiązanych i współpracujących ze sobą trzech elementów: kapsułki (hardware), algorytmów do analizy obrazów (software), jak i platformy telemedycznej. W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, produkt Biocam ma znacznie bardziej wytrzymałą baterię, która pozwala na zbadanie całości układu pokarmowego, i wyższą rozdzielczość obrazu. Do tego jest zasilany algorytmami, sygnalizującymi na nagraniu wszelkie odstępstwa od normy, a to przekłada się na dużą oszczędność czasu u lekarza, dokonującego diagnozy na podstawie materiału filmowego. 

Jaki jest cel Biocam? Szybsze, sprawniejsze i bezpieczniejsze badanie pacjentów z problemami układu pokarmowego, w dodatku przeprowadzone bezinwazyjnie i w komfortowych warunkach domowych.

Aktualnie firma walczy o udziały w rynku leczenia nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego, wartego globalnie 51,9 mld dol.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, z którym firma współpracuje, w ciągu trzech lat przeprowadził zaledwie 15 takich badań.

Z kapsułką Biocam ma być taniej

Nowa kapsułka ma działać do ośmiu godzin i być w stanie zbadać cały przewód pokarmowy: np. być alternatywą również dla kolonoskopii. Badania kliniczne kapsułki Biocam mają się rozpocząć pod koniec 2021 roku. Spółka liczy, że pierwszy certyfikat otrzyma do końca 2022 roku.

Test będzie kosztował 1 tys. zł. Pacjent będzie mógł go wykonać w domu, a analizę wyników wesprze chmura i platforma telemedyczna wyprodukowana przez firmę MedApp, która została partnerem technologicznym projektu. Urządzenie będzie również wykorzystywać czujnik temperatury do wykrywania tkanki nowotworowej we wczesnym stadium.

Niedawno pozyskała grant o wysokości 5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Biocam planuje zadebiutować na NewConnect w ciągu najbliższych 3-5 lat.