Trzy polskie startupy medyczne wybrane do prestiżowego programu Google’a

Trzy polskie start-upy z branży MedTech znalazły się wśród wybranych do programu Google’a 2021 European Accelerator.

Firmy zostały wybrane do trzymiesięcznego programu, wraz z 12 innymi z Europy i Izraela, które zdaniem Google są “najbardziej obiecującymi europejskimi start-upami technologicznymi”.

Bezsenność w Polsce

Jedna z firm, Terapia Bezsenności (Good Sleeper), opracowała aplikację pomagającą w walce z bezsennością. Aplikacja, zaprojektowana przez założyciela i dyrektora generalnego Jana Potworowskiego oraz czołowych polskich psychologów, dr Małgorzatę Fornal-Pawłowską i dr Michała Skalskiego, przynosi te same korzyści, co sesje terapii poznawczo-behawioralnej dla osób cierpiących na bezsenność.

Badania przeprowadzone w Polsce w 2003 r. wykazały, że prawie 1 na 4 Polaków cierpi na bezsenność, przy czym liczba ta była wyższa wśród kobiet – 28,1 proc. cierpiących na bezsenność w porównaniu do 18,1 proc. mężczyzn. W 2012 roku odsetek sięgnął 55%. Oznacza to, że ponad połowa obywateli naszego kraju ma problemy ze snem.

“Korzyści dla użytkowników aplikacji są takie, że pierwszą linią leczenia problemów ze snem powinna być terapia poznawczo-behawioralna, która jest zalecana przez gremia medyczne zarówno w Ameryce, jak i w Europie” – powiedział Potworowski portalowi „The First News”.

“Alternatywą jest pójście do lekarza, który przepisze tabletki, a to wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych i uzależnienia. Robią to, ponieważ tak wiele osób cierpi na zaburzenia snu, że leczenie ich za pomocą terapii nie jest skalowalne, nie ma wystarczającej liczby terapeutów, aby leczyć wszystkich” – stwierdził.  

Dodał, że takie problemy są najlepiej leczyć w języku ojczystym cierpiących i dlatego ekipa Good Sleeper dąży do przetłumaczenia tłumaczenia aplikacji na dwa kolejne języki europejskie w najbliższej przyszłości.

Target: choroby cywilizacyjne

Inna firma wybrana do programu Google, BIOTTS, jest wrocławską spółką, która koncentruje się na opracowywaniu technologii dostarczania leków i nowych metod leczenia nowotworów, cukrzycy i problemów dermatologicznych.

Firma zdobyła już wiele nagród i została doceniona przez Europejski Kongres Gospodarczy oraz Prezydenta RP.

Obecnie BIOTTS posiada dwa leki w fazie rejestracji i kolejne dwa w fazie badań laboratoryjnych oraz oferuje usługi badawczo-rozwojowe i dokumentacyjne dla klientów zewnętrznych.

Zdalne operacje?

Trzecią wybraną firmą jest krakowska MedApp, która stworzyła m.in. technologię CarnaLife Holo, dzięki której chirurdzy mogą zobaczyć wizualizację AR (Augmented Reality) tego, co operują.

Firma oferuje również technologię AR w wielu różnych obszarach za pośrednictwem swoich rozwiązań Holo Comms Solutions, m.in. w budownictwie, edukacji, produkcji i sprzedaży.

Przedsiębiorstwa wybrane do programu otrzymają mentoring i wsparcie techniczne dla projektów, jak również wezmą udział w  „warsztatach skupionych na projektowaniu produktu, pozyskiwaniu klientów i rozwoju przywództwa dla założycieli” – czytamy na stronie internetowej programu.