Warszawski start-up wyróżniony przez ONZ chce posprzątać świat

Warszawski start-up ekologiczny ma nadzieję zapoczątkować lokalny, globalny ruch na rzecz oczyszczania planety, po tym jak jego działania zostały docenione przez ONZ i MIT Enterprise.

Założony przez grupę przyjaciół, którzy regularnie spotykają się, aby pozbyć się śmieci z lasów Kampinoskiego Parku Narodowego, Planet Heroes narodził się z chęci zainspirowania innych, aby robili to samo i pomogli rozwiązać globalny problem zaśmiecania terenów zielonych.

Dając osobom i organizacjom możliwość promowania własnych projektów sprzątania w Internecie, Planet Heroes pozwala użytkownikom szczegółowo opisać miejsce, które wybrali do sprzątania, zamieścić zdjęcia i wyszczególnić ilość zebranych przez nich śmieci.

Co więcej, platforma daje użytkownikom możliwość ubiegania się o fundusze, jednocześnie wyjaśniając, na co zostaną przeznaczone zebrane pieniądze – czy będą to worki na śmieci, rękawice czy darowizny dla lokalnych organizacji charytatywnych zajmujących się ochroną środowiska. Pieniądze są wydawane dopiero po przeprowadzeniu dokładnego procesu cyfrowej weryfikacji.

Po opublikowaniu projektu w sieci, inni użytkownicy mogą również zostać patronami i wesprzeć akcję poprzez darowiznę. Co więcej, platforma pozwala na promowanie wydarzeń, aby przyciągnąć potencjalnych sprzątających.

Strona jest pierwszą na świecie platformą crowdfundingową dla projektów skupiających się na sprzątaniu planety na lokalnych terenach zielonych należących do ludzi.

“Model wspierania projektów po tym, jak już się odbędą, jest oparty na sprawdzonych modelach wykorzystywanych przez wiele organizacji pozarządowych do realizacji projektów w Afryce. Zachęca to ludzi do kontynuowania projektów sprzątania, zamiast traktować je jako jednorazowe wydarzenia. Na przykład, gdy już zrobią jeden, mogą poprosić o pieniądze, aby pomóc sfinansować następny” – mówi portalowi The First News Przemysław Pyziel, jeden z założycieli Planet Heroes

Od momentu uruchomienia na początku 2020 roku, platforma zgromadziła 4,500 zarejestrowanych użytkowników i pomogła 229 projektom w 30 krajach, w tym w Polsce, Kamerunie, Zanzibarze, Grecji. Łącznie zebrały one 16 155 worków śmieci i 38 000 zł.

“Mamy najlepszy zawód na świecie, pracujemy zdalnie z lasu w Kampinoskim Parku Narodowym i słyszymy od ludzi z całego świata o sukcesie ich projektów sprzątania” – dodaje Pyziel.

Chociaż wczesny rozwój start-upu został znacznie zakłócony przez pandemię, platforma została już okrzyknięta przez niektóre wysoko postawione organizacje międzynarodowe.

W 2019 r. została uznana za jeden z trzech najlepszych na świecie zielonych startupów w konkursie “GreenTech Startup Marathon” w ramach Forum Naukowo-Polityczno-Biznesowego ONZ na temat środowiska w Nairobi, a także pochwalona za globalną skalowalność i zaangażowanie społeczności oraz zgodność z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

W 2020 roku firma otrzymała nagrodę CVC Young Innovator Award przyznawaną przez MIT Enterprise dla start-upu technologicznego o najszerszym zastosowaniu społecznym.

Planet Heroes ma obecnie duże plany ekspansji w Polsce i za granicą. Planują otwarcie biura w Brasilii i współpracę z partnerami w Azji Południowo-Wschodniej, a także uruchomienie Programu Ambasadorskiego, który ma pomóc w szerzeniu idei wśród lokalnych społeczności na całym świecie.

W Polsce plany dotyczące biura zostały uzupełnione o informację, że start-up będzie również partnerem i pomocnikiem przy organizacji dwóch dużych wydarzeń tej jesieni.

Między 10 a 12 września Planet Heroes będzie wspierać drużynę ploggingową (zbierającą śmieci podczas joggingu) na Festiwalu Biegowym, a 18 września pomoże w organizacji Światowego Dnia Sprzątania Świata.