Znamy laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego!


Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu zajął I miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina – podał w nocy ze środy na czwartek Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.


Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Koncertował z orkiestrami symfonicznymi Cleveland i Montrealu, Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertow z China NCPA Orchestra.

Niedawno odbył też dwa tournee po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, orazz z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Laureat wielu międzynarodowych konkursow pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Drugie miejsce w Konkursie Chopinowskim przypadło ex aequo Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Na podium znalazł się jeszcze Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóstą pozycję zajął JJ Jun Li Bui, reprezentant Kanadę.

Za najlepsze wykonanie sonaty nagrodzono Alexandra Gadjieva – nagrodę ufundował Krystian Zimerman. Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków otrzymał Jakub Kuszlik, zaś laureatem nagrody ufundowanej przez Filharmonię Narodową za najlepsze wykonanie koncertu został Martin Garcia Garcia.

Konkurs Chopinowski to jeden z najstarszych i prestiżowych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu, odbywający się co 5 lat w Warszawie Jest również jednym z niewielu konkursów monograficznych, we wszystkich bowiem jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora, Fryderyka Chopina. Zainicjowany został w 1927 przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlew dzięki gwarancjom finansowym Henryka Rewkiewicza. Historia konkursu dowiodła, że jego laureaci mają praktyczną gwarancję zaprezentowania się na międzynarodowej scenie pianistycznej i prawo do występów w największych salach koncertowych oraz nagrań autorskich płyt w renomowanych wytwórniach płytowych.

Ostatni laureaci to Koreańczyk Cho Seong-jin (2015), Julianna Awdiejewa (2010) i Rafał Blechacz (2005). Planowany na 2020 r. XVIII Konkurs nie odbył się w tym roku ze względu na epidemię koronawirusa.